Izraelitë F-15s shoqërues i Bomberëve Amerikanë B-52 në shfaqje të forcës për në Iran

Manovra ushtarake e së dielës thuhet të jetë misioni i shtatë gjatë 6 muajve të fundit. Sidoqoftë, ishte hera e parë që avionët luftarakë izraelitë ishin fotografuar përkrah bombarduesve amerikanë transmeton Gazeta e Re.

Të dielën, avionët luftarakë izraelitë F-15 shoqëruan dy bombardues amerikanë B-52 përmes hapësirës ajrore të Izraelit, thanë Forcat e Mbrojtjes së Izraelit në Twitter.

Ushtria shtoi se fluturimi strategjik ishte “thelbësor në ruajtjen e sigurisë së qiellit izraelit dhe të Lindjes së Mesme”. IDF nuk deklaroi drejtpërdrejt se manovra kishte për qëllim Iranin, por duke pasur parasysh tensionet jashtëzakonisht të rritura në rajon, ka shumë të ngjarë që fluturimi mbi rajonin të ishte krijuar për t’i treguar forcë Teheranit.

Ndërkohë, Ministri i Mbrojtjes iranian Amir Hatami u zotua të dielën se Teherani do të “rrëzojë Tel Avivin dhe Haifën në tokë”, dy qytetet më të mëdha në vend, nëse shteti hebre në një farë mënyre përpiqet të sulmojë Republikën Islamike.

Në fillim të kësaj jave, Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz zbuloi se Tel Aviv ka identifikuar “caqe të shumta” brenda Iranit, shkatërrimi i të cilave mund të dëmtojë potencialisht aftësinë e Teheranit për të zhvilluar një bërthamë. Izraeli ka akuzuar në mënyrë të përsëritur fqinjin e tij për zhvillimin e armëve të shkatërrimit në masë, të cilat Irani i mohon me forcë, duke këmbëngulur që programi i tij bërthamor është krijuar për t’i shërbyer vetëm qëllimeve paqësore.

Në të njëjtën kohë, Teherani ka theksuar “standarde të dyfishta” për sa i përket sigurisë bërthamore, pasi vetë Izraeli kryesisht besohet të ketë armë bërthamore, megjithëse as nuk i mohon dhe as nuk i konfirmon raportet. Kazem Gharibabadi, ambasadori i Iranit në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, theksoi se posedimi i dyshuar i Izraelit i një arsenali bërthamor kërcënon jo vetëm sigurinë dhe stabilitetin në Lindjen e Mesme, por gjithashtu dëmton efikasitetin e Traktatit për Mos Përhapjen e Armëve Bërthamore.

Në mes të shkurtit, media njoftoi se Tel-Aviv po kryente një zgjerim të madh të objektit bërthamor Dimona në shkretëtirën Negev. Paneli Ndërkombëtar mbi Materialin e Fissile (IPFM) lëshoi ​​foto satelitore që thuhet se treguan “ndërtime të reja të rëndësishme” në vend. Raportet thonë se Izraeli mund të ketë në zotërim rreth 90 koka bërthamore.

Tensionet në Lindjen e Mesme janë rritur pas vrasjes së fizikantit të lartë bërthamor të Iranit Mohsen Fakhrizadeh, me Teheranin që ia vuri fajin për vdekjen e tij inteligjencës izraelite. Tel-Aviv as nuk i ka hedhur poshtë dhe as nuk është pajtuar me akuzat. Sidoqoftë, Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u pa më parë duke diskutuar Fakhrizadeh i cili, siç pretendoi ai, kishte drejtuar një njësi speciale brenda ushtrisë iraniane që pretendohej se po punonte për zhvillimin e një arme bërthamore. /Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme