Japonia ka frikë se variantet po çojnë drejt valës së katërt të COVID-19

Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e coronavirusit po çojnë drejt një vale të katërt të pandemisë, me vetëm 109 ditë të mbetura deri në Lojërat Olimpike të Tokios.

Variantet duket se janë më infektive dhe mund të jenë rezistente ndaj vaksinave, të cilat ende nuk janë gjerësisht të disponueshme në Japoni, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe situata është më e keqe në Osaka, ku infeksionet shënuan rekorde të reja javën e kaluar, duke bërë që qeveria rajonale të fillojë masat e bllokuara për një muaj nga e hëna.

Një variant mutant i COVID-19 i zbuluar për herë të parë në Britani ka zënë vend në rajonin e Osaka, duke u përhapur më shpejt dhe duke mbushur shtretërit spitalorë me raste më serioze sesa virusi origjinal, sipas Koji Wada, një këshilltar i qeverisë për pandeminë.

“Vala e katërt do të jetë më e madhe”, tha Wada, një profesor në Universitetin Ndërkombëtar të Shëndetit dhe Mirëqenies së Tokios. “Ne duhet të fillojmë të diskutojmë se si mund t’i përdorim këto masa të synuara për zonën e Tokios”.

Japonia ka shpallur dy herë një gjendje të jashtëzakonshme që mbuloi pjesën më të madhe të vendit në vitin e kaluar, së fundmi menjëherë pas Vitit të Ri ndërsa goditi vala e tretë dhe më vdekjeprurëse e pandemisë.

Zyrtarët tani po zgjedhin masa më të synuara që lejojnë qeveritë lokale të shkurtojnë oraret e punës dhe të vendosin gjoba për mospërputhje.

Shkalla e vërtetë e rasteve mutante është e panjohur, pasi vetëm një pjesë e vogël e rasteve pozitive me COVID-19 i nënshtrohet studimit gjenomik të nevojshëm për të gjetur variantet.

Një raport i ministrisë së shëndetësisë javën e kaluar tregoi se 678 raste të varianteve nga Britania, Afrika e Jugut dhe Brazili ishin zbuluar në të gjithë vendin dhe në aeroporte, me grupet më të mëdha në Osaka dhe prefekturën aty pranë Hyogo.

Kategoritë
BotaLajme