Johnson premton veprim më të ashpër mbi racizmin në internet

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha të mërkurën qeveria do të ndalojë racizmin në internet.

Kjo vjen pasi policia britanike hapi hetimet të hënën në lidhje me abuzimin racist të tre lojtarëve që nuk arritën të shënojnë penallti në humbjen e Anglisë ndaj Italisë në finalen e Kampionatit Evropian, shkruan AP,

Policia Metropolitane dënoi abuzimin “e papranueshëm” të Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bukayo Saka dhe tha se ata do të hetojnë postimet “ofenduese dhe raciste” të mediave sociale të publikuara menjëherë pasi Italia fitoi Evropianin.

“Unë dënoj dhe urrej plotësisht shpërthimet raciste që pamë të dielën në mbrëmje,” tha Johnson para Dhomës së Komunave.

Por lideri i opozitës, Sir Keir Starmer më vonë akuzoi qeverinë se u përpoq të “ndezte një luftë kulture”, dhe pastaj e kuptoi se ata ishin në anën e gabuar, duke shtuar “tani ata shpresojnë se askush nuk e ka vënë re”.

Johnson është përballur me kritika për inkurajimin e atyre që po brohorisin ekipin e Anglisë për gjunjë përpara ndeshjeve të tyre për të protestuar kundër padrejtësisë racore.

Sekretarja e Brendshme Priti Patel, departamenti i së cilës mbikëqyr policinë dhe punët e brendshme, është vënë nën vëzhgim të veçantë pasi ajo kundërshtoi atë që ajo e quajti “politikë gjestesh” dhe tha që tifozët kishin të drejtë të bënin thirrje.

Kryeministri përsëri mbështeti Patelin, duke i thënë Commons se sekretarja e brendshme ka luftuar racizmin “gjithë jetën e saj” dhe duke punuar “për të ndërmarrë hapa praktikë për të çuar përpara kauzën e Zezakëve dhe grupeve etnike të pakicave, gjë që ajo e ka bërë me sukses, veçanërisht në policia “.

Kategoritë
BotaLajme