Kamala Harris: Pushtimi rus kërcënon demokracinë në të gjithë Europën

Zëvendëspresidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris, ka deklaruar se pushtimi rus ndaj Ukrainës është një kërcënim i madh për të gjitha demokracitë.

“Pushtimi rus nuk kërcënon vetëm demokracinë ukrainase, por demokracinë dhe sigurinë e të gjithë Europës. Oqeani që na ndan neve nga Ukraina, nuk do të thotë që jemi të paprekur nga ky aggression”, tha Harris.

Më tej, ajo theksoi se “SHBA qëndron krah popullit ukrainas dhe në mbrojtje të aleancës së NATO-s”./a2cnn

Kategoritë
BotaLajme