Kina planifikon 6 misione të reja për të përfunduar ndërtimin e stacionit hapësinor këtë vit

Misionet, të cilat fillojnë nga maji, përfshijnë fluturime me ekuipazh që do të çojnë 6 astronautë në stacionin hapësinor Tiangong

Kina njoftoi se këtë vit do të kryejë gjashtë misione hapësinore, përfshirë dy fluturime me ekuipazh, për të përfunduar ndërtimin e stacionit të saj hapësinor Tiangong, transmeton Anadolu Agency (AA).

Anija kozmike Shenzhou-14 me ekuipazh do të niset në qershor nga qendra e lansimit satelitor Jiuquan në Kinën veriperëndimore, sipas Hao Chun, kreut të Agjencisë Hapësinore të Kinës.

Do të duhen tre astronautë që të vendosen në orbitë për gjashtë muaj, u citua të ketë thënë ai nga kanali shtetëror CGTN në një konferencë shtypi.

Kjo do të paraprihet nga lansimi i një anijeje kozmike mallrash Tianzhou-4 në maj që do të çojë furnizime, materiale eksperimentale dhe karburant në stacionin hapësinor.

“Në korrik, komponenti i parë laboratorik i stacionit hapësinor Wentian, ose Kërkimi për Qiellin, do të lëshohet, ndërsa laboratori i dytë i quajtur Mengtian, ose Dreaming of the Heavens, do të dërgohet të ankorohet me stacionin në tetor”, tha Hao.

Sapo të lidhen me Tiangong, shtoi Hao, “stacioni do të kompletohet me një strukturë në formë T”.

Anija e ngarkesave Tianzhou-5 dhe anija kozmike Shenzhou-15 do të nisen pas kësaj pike, sipas zyrtarit.

Shenzhou-15 do të marrë tre astronautë të tjerë të cilët do të qëndrojnë në orbitë për gjashtë muaj.

Huang Weifen, kryetrajnuesi i astronautëve kinezë, tha se ekuipazhet e Shenzhou-14 dhe Shenzhou-15 janë në “gjendje shumë të mirë dhe kanë pasur trajnime dhe përgatitje të gjera”.

Astronautët “po trajnohen në mënyrë aktive për një sërë misionesh, duke përfshirë montimin dhe funksionimin e moduleve të ndryshme në stacionin hapësinor, testet e armëve robotike dhe aktivitetet jashtë automjeteve”, thuhet në raportimin e CGTN-së.

Kategoritë
BotaLajme