Kina vendos nën bllokim të gjithë qytetin me 13 milionë banorë, për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19

Zyrtarët shëndetësorë në Kinën veriperëndimore kanë vendosur 13 milionë banorë në një tjetër bllokim të plotë mes një rritjeje të variantit Delta të COVID-19.

Një njoftim nga qeveria e qytetit Xi’an tha se urdhri i qëndrimit në shtëpi do të hynte në fuqi në mesnatën me orën lokale të së enjtes.

Periudha e detyrueshme e karantinës është e pacaktuar, me një datë përfundimi që do të shpallet më vonë, thuhet në deklaratë, përcjell Telegrafi.

Xi’an raportoi 52 nga 57 rastet simptomatike të provincës Shaanxi.

Përhapja në rritje përbënte shumicën e 77 rasteve të coronavirusit të raportuara në të gjithë vendin më 21 dhjetor, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës (NHC) në një raport të mërkurën.

Ndërkohë 19 raste të tjera asimptomatike u raportuan në të gjithë Kinën të martën, por ato janë klasifikuar veçmas që nga fillimi i pandemisë.

Mesatarja shtatëditore e Shaanxi është më shumë se dyfishuar gjatë javës së kaluar, me 149 banorë që janë infektuar si pjesë e “grupit Delta” të zbuluar për herë të parë më 9 dhjetor.

Rreth 143 nga 149 rastet ishin në kryeqytetin e provincës Xi’an.

Të gjitha bizneset jo thelbësore, përfshirë transportin publik, do të pezullohen në Xi’an. 13 milionë banorët e qytetit do të detyrohen të qëndrojnë në shtëpi dhe çdo familje do të lejohet të dërgojë një person për blerje thelbësore çdo dy ditë, thuhet në njoftimin e qeverisë.

Sipas raporteve të mediave lokale, rreth 3,574 shkolla do të ndalojnë mësimin dhe do të kalojnë në mësimin online.

Ata që dëshirojnë të largohen nga Xi’an duhet t’u ofrojnë autoriteteve shëndetësore një test negativ. Ata gjithashtu do të paguajnë faturën për çdo tarifë administrative shtesë të përfshirë në proces.

Xi’an u vu për herë të fundit nën bllokim të plotë në shkurt 2020 në mes të valës së parë të COVID-19.Kina, ku shpërthimi i parë i koronavirusit u zbulua për herë të parë dy vjet më parë, po synon një politikë strikte zero-COVID që planifikon ta mbajë gjatë Vitit të Ri, Vitit të Ri Hënor dhe Olimpiadës së ardhshme Dimërore, të cilat hapen në Pekin më 4 shkurt.

Kategoritë
BotaLajme