KORONAVIRUSI/ Pas Delta-s, tani edhe varianti “Kappa”: 7 të vdekur në Belgjikë

Shtatë të moshuar midis moshës 80 dhe 90 vjeç, të vaksinuar plotësisht, por me sëmundje bashkëshoqëruese kanë humbur jetën pas infektimit me variantin Kappa. Varianti Kappa është identifikuar për herë të parë në Kolumbi. SHBA ka identifikuar rastet e para ndërsa në Europë rastet janë shumë të rralla.

“Situata është shqetësuese,” tha Van Ranst, duke iu referuar faktit se viktimat janë vaksinuar plotësisht.

B.1.621 përbën më pak se 1% të rasteve të vend. Në SHBA, shifra është 2%, por në Florida është më e lartë. Sipas  Van Ranst, varianti mbizotërues i koronavirusit në Belgjikë është Delta, e cila u identifikua fillimisht në Indi, i ndjekur nga varianti Alpha, i cili ka qenë prej kohësh varianti dominues në Britani.

Kategoritë
BotaLajme