Kosova do të ketë mbrojtje të hekurt të SHBA-së, ambasada rithekson edhe njëherë mesazhin e Donfried

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka ritransmetuar edhe njëherë mesazhin kyç që ndihmësja e Sekretarit Blinken, Karen Donfried ua tha liderëve kosovarë të hënën e që ka të bëjë me sigurinë që Kosova do të vazhdojë ta ketë nga ShBA-të dhe aleatët.

Ndihmëssekretarja e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroazisë, Karen Donfried në konferencën me shefen e shtetit Vjosa Osmani u kujdes që ta përcjellë porosinë se kosovarët mund të ndihen të sigurtë.

“Dua të ju siguroj juve se angazhimi i ShBA-së dhe aleatëve tanë mbetet i hekurt. Misioni i KFOR-it, që është forca më e madhe e dislokuar e NATO-s është manifestimi më i dukshëm i përkushtimit tonë të vazhdueshëm për sigurinë dhe stabilitetin e Kosovës”, ka thënë Donfried.

Kategoritë
LajmeVendi