Kremlini dërgon 400 mercenarë rusë për vrasjen e presidentit ukrainas, Zelensky

Më shumë se 400 mercenarë rusë po veprojnë në Kiev, të cilët me urdhra nga Kremlini po synojnë vrasjen e presidentit ukrainas, Zelensky dhe qeverinë e tij, për të përgatitur terrenin që Moska të marrë kontrollin.

Grupit mercenar, Wagner, të drejtuar nga oligarku Yevgeny Prigozhin – një aleat i ngushtë i presidentit rus, i cili shpesh quhet “kuzhinieri i Putinit” , i janë ofruar një shumë e madhe parasheh për misionin, shkruajnë mediet e huaja.

Kategoritë
BotaLajme