Kreu i institutit gjerman: Vala e katërt e Covid-19 ka filluar

“Vala e katërt e pandemisë së koronavirusit tashmë ka filluar”, tha shefi gjerman i Institutit “Robert Koch”, Lothar Wheeler gjatë një konference midis qeverisë federale dhe rajoneve.

Sipas tij, duhet të merren masa të menjëhershme për vjeshtën dhe dimrin.

E përditshmja Bild raporton se Kancelarja Helge Brown kishte një takim me krerët e zyrave të shtetit dje pasdite vonë, në përgatitje të konsultimeve përkatëse të Kancelares Angela Merkel me 16 presidentët e shtetit.

Konferenca ishte planifikuar fillimisht për në fund të gushtit, por për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19 , ajo u përshpejtua dhe do të zhvillohet në 10 Gusht.

Sipas gazetës gjermane, Wheeler paraqiti një dokument konfidencial të Institutit, sipas të cilit vala e katërt e pandemisë tashmë ka filluar.

Kategoritë
BotaLajme