Kreu i MI6: Ekzekutimet e civilëve ishin planifikuar nga Putin para pushtimit

Shefi i MI6, Richard Moore, ka deklaruar se plani pushtues i Putinit përfshinte ekzekutime të përmbledhura.

Në një postimin në rrjetet sociale Moore thekson se presidenti rus Vladimir Putin kishte përfshirë ekzekutime të shkurtra në planet e tij për pushtimin e Ukrainës.

Ekzekutimet e përmbledhura janë kur dikush vritet pa një gjykim të drejtë.

Moore tha se raportet për vrasjet e civilëve në stilin e ekzekutimit në qytetet e pushtuara më parë, përfshirë Bucha, ishin të tmerrshme dhe rrëqethëse.

Kategoritë
BotaLajme