Kriza e Ukrainës është ‘një hap nga lufta’

Media shtetërore ruse rrit retorikën ndërsa ish-ambasadori amerikan në Moskë paralajmëron Putinin që mund të shkaktojë konflikt në shkallë të gjerë në Evropë ndërsa ai teston Joe Biden duke mbledhur trupa në kufi transmeton Gazeta e Re.

Rusia është ‘një hap nga lufta’ me Ukrainën, ka paralajmëruar TV shtetëror në periudhën e fundit të rrahjeve mes Moskës dhe Kievit që ka ngatërruar nervat në të gjithë Evropën.

Dmitry Kisisov, një spiker rus i lajmeve i cili është quajtur një ‘propagandist Putin’ në të kaluarën, lëshoi paralajmërimin gjatë një transmetimi paraprak në Rusi të dielën.

Ai e quajti Ukrainën një shtet ‘nazist’, duke thënë se Rusia mund të detyrohet të ‘de-nazifikojë’ forcën e saj të blerjes – një proces që ai tha se do të sillte ‘kolapsin e saj ekonomik dhe ushtarak’.

Rusia tani mendohet të ketë grumbulluar më shumë se 80,000 trupa përgjatë kufirit lindor të Ukrainës, përfshirë tanket, artileri, transportet e blinduara dhe automjetet mbështetëse, duke rritur frikën e një pushtimi.

Zëdhënësi presidencial ukrainas Iuliia Mendel tha sot se 40,000 trupa janë vendosur në Krime me 40,000 të tjerë pranë rajonit Donbass, ku separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar forcat qeveritare për vite me rradhë.

Ndërkohë Michael McFaul, i cili ishte njeriu i Amerikës në Moskë midis 2012 dhe 2014 kur Putini aneksoi Krimenë, paralajmëroi se Putini mund të pushtonte Ukrainën dhe të sillte luftë në Evropë në një “skenar më të keq”.

Ai tha se qëndrimi i tanishëm në Evropën Lindore mund të derdhet lehtësisht në një konflikt të gjithanshëm nëse Rusia vendos të sulmojë me pretekstin e ‘çlirimit’ të rusishtfolësve në lindje të vendit të cilët ajo i konsideron qytetarë.

“Nëse kjo do të ndodhte, qeveria ukrainase dhe ushtria ukrainase do të përgjigjeshin, unë nuk kam dyshim se ata do të përgjigjeshin, dhe atëherë ju do të kishit një luftë në Evropë midis dy ushtrive shumë të frikshme”, tha ai.

Në ndërkohë, Rusia ka sulmuar Presidentin ukrainas Zelensky mbi valët me mediat shtetërore që e pikturojnë atë si agresor.

Një raport i lajmeve në Channel One të Rusisë e krahasoi Zelensky – një ish-aktor – me Napoleonin pasi gërmoi imazhet e tij duke luajtur rolin në një dramë të vjetër televizive.

Udhëheqësi ukrainas po ëndërronte ‘ambiciet Napoleonike’ duke shpresuar se NATO do t’i vinte në ndihmë kundër Rusisë, thuhej në raport.

Por ishte e qartë se Zelensky nuk po e vlerësonte veten ‘në mënyrë të arsyeshme’. Portretizimi i Napoleonit në ekran ‘nuk është njësoj si ta bësh atë’, shtoi raporti.

Një raport tjetër e etiketoi ish-komedianin televiziv Zelensky një ‘komik të komandantit të përgjithshëm’, një ‘president të luftës’ i cili ishte ‘duke nxitur’ konflikt.

Shikuesve u tha që Ukraina me mbështetjen e NATO-s, në vend të Rusisë, po ndërtonte forcë zjarri ushtarake afër Donetsk dhe Luhansk, të cilat kontrollohen nga rebelët pro-Moskës pas një lufte civile në 2014 që ka çuar në më shumë se 14,000 vdekje.

“Asnjëherë më parë nuk ka pasur kaq shumë pajisje ushtarake të NATO-s në Ukrainë,” pretendonte raporti.

Ai gjithashtu theksoi ardhjet e pretenduara të aeroplanëve të transportit të SHBA-së dhe anijeve të mallrave me qira të Pentagonit në portin strategjik të Ukrainës Odessa.

Këto pretendime nuk mund të vërtetohen menjëherë.

Videot kanë treguar gjithashtu tanke, artileri të lëvizshme, avionë ajrorë, transportues të blinduar dhe automjete mbështetëse që po transportohen për në front – shumë prej të cilave po grumbullohen në një kamp afër qytetit të Voronezh, rreth 115 milje nga kufiri.

Mendel shtoi se Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka kërkuar bisedime me Putinin për ndërtimin e trupave, por nuk ka marrë ende një përgjigje.

Zelenskiy do të udhëtojë këtë javë në Paris për të diskutuar tensionet në rritje me aleatët evropianë.

I pyetur nga BBC Radio 4 se sa të shqetësuar duhet të jenë udhëheqësit botërorë nga situata në Ukrainë, z. McFaul u përgjigj thjesht: ‘Shumë’.

Ndërsa Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken ka kërcënuar ‘pasoja dhe kosto’ nëse Rusia kalon në Ukrainë, z. McFaul tha se kërcënimi i tij nuk shkon aq sa duhet.

Ai i bëri thirrje Shtëpisë së Bardhë duhet të jetë e qartë për të shkruar se cila do të ishte hakmarrja e saj nëse Rusia sulmonte, me shpresën e ndryshimit të llogaritjes që bën Putini përpara se të japë urdhrin.

“Sanksionet pothuajse kurrë nuk e ndryshojnë sjelljen e Putinit post-facto, por ato mund të ndryshojnë llogaritjet e tij përpara se ai të vendosë të bëjë një lëvizje,” tha ai.

Ai shtoi se G7 duhet gjithashtu të paraqesë një deklaratë që dënon veprimet e Rusisë në vend që të detyrojë Amerikën të qëndrojë e vetme.

I ftuar të spekulojë se pse Putini tani po bën një çështje nga një konflikt që po ndezet në Ukrainën lindore për pesë vitet e fundit, z. McFaul vuri në dukje gjëra “të vështira” që Biden ka thënë në lidhje me presidentin rus që nga marrja e detyrës.

Në mars, Biden e quajti Putinin “një vrasës” ndërsa kërcënoi të hakmerrej ndaj përpjekjeve ruse për të ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2020.

Vërejtja shkaktoi zemërim në Moskë, pasi zëdhënësi i Putinit e quajti atë “të pashembullt” dhe tha se është e qartë se Biden “nuk dëshiron të përmirësojë marrëdhëniet me ne, dhe ne do të vazhdojmë të shkojmë nga kjo”.

Vëzhguesit kanë theksuar gjithashtu presionin në rritje ndaj Putinit nga brenda Rusisë si një arsye që ai të rrëmbejë tensionet që ziejnë.

Presidenti po përballet me popullaritet të dobët në sondazhet, rrjedhje të përsëritura në media për jetën e tij të mbrojtur nga afër, dhe kundërshtim serioz në formën e Alexei Navalny – kritiku tani i burgosur që shkaktoi protesta masive në janar.

Andrea Kendall-Taylor, nga Qendra për një Siguri të Re Amerikane, i tha revistës Foreign Policy se “ndihet sikur Putini po përplas narrativën e rrethuar të Rusisë”.

Mes tensioneve, media ruse paralajmëroi të hënën se vendi është ‘një hap larg luftës’ pasi spirancat e quajtën Ukrainën një shtet ‘nazist’ dhe luajtën pamjet e armëve që zhvendoseshin në kufi.

Moska gjithashtu zbuloi një video të re të armatimit të saj të fundit duke shënuar Ditën e Forcave të Mbrojtjes Ajrore.

Më shumë pamje treguan mashtrimin e parë ushtarak rus të fundit në krahun perëndimor të Ukrainës, me lëvizjet në Transnistri, një tokë e askujt e kontrolluar nga Moska që kufizohet me Moldavinë.

Disa mbanin shenja ‘paqeruajtëse’, normale për forcat e Moskës në territorin e shkëputur. Nuk ishte menjëherë e qartë se ku po shkonin forcat.

Trupat dhe pajisjet kanë qenë gjithashtu në lëvizje në Krimin e aneksuar, së bashku me rajonet ruse të Pskov, Ryazan, Rostov-on-Don dhe gjetkë.

Imazhe u shfaqën gjithashtu nga Ukraina e forcave që bënin stërvitje me sistemin e lehtë të raketave anti-tank portative Korsar (Corsar).

Dhe raportet thonë se aeroplanët ushtarakë të zbulimit P-8A Poseidon dhe Lockheed EP-3E Orion janë parë mbi Detin e Zi afër Krimesë gjatë fundjavës.

Kjo vjen pasi Dmitry Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, paralajmëroi javën e kaluar për kërcënimin e një ‘Srebrenica të dytë’ kundër folësve rusë në Ukrainë – duke iu referuar një masakre të myslimanëve nga forcat serbe të Bosnjës gjatë luftës së Bosnjës 1992-1995.

Nënkryetari i administratës presidenciale Dmitry Kozak paralajmëroi se, nëse Rusia gjen arsye për të ndërhyrë në konflikt, atëherë do të ishte ‘fillimi i fundit’ për Ukrainën.

Aksioni ushtarak do të ishte ‘jo një e shtënë në këmbë, por në fytyrë’, shtoi ai.

Luftimet midis forcave ukrainase dhe lëvizjeve separatiste të mbështetura nga Rusia në Donbass janë rritur tashmë ndërsa tensionet rriten, thotë Kiev.

Të dielën, luftimet panë një ushtar ukrainas të vrarë dhe një tjetër të plagosur nga zjarri i artilerisë.

Ukraina thotë se 27 ushtarë tani janë vrarë në rajon këtë vit, më shumë se gjysma e numrit që vdiqën në të gjithë vitin 2020. /Gazeta e Re.

 

Kategoritë
BotaLajme