Kroacia i dhuron Kosovës 10 mijë vaksina anti-Covid

Shteti i Kroacisë ia ka dhuruar Kosovës 10 mijë vaksina anti-covid.

Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, përmes një njoftimi për media.

Në takimin e ministrit Vitia me ambasadoren kroate në Prishtinë, është diskutuar edhe ecuria e vaksinimit të kosovarëve.

Njoftimi i plotë:

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm z. Naim Bardiqi, kanë takuar sot Ambasadoren e Republikës së Kroacisë në Kosovë, Danijela Barishiq.

Në takim, Ministri Vita ka njoftuar Ambasadoren Barishiq me ecurinë e vaksinimit të grupeve prioritare sipas Planit shtetëror të Vaksinimit, mënyrën se si institucionet e Kosovës po ballafaqohen me pandeminë Covid-19 dhe sfidat në sistemin shëndetësor gjatë kësaj kohe.

Gjatë këtij takimi, është nënshkruar marrëveshja për 10 mijë doza të Vaksinës kundër Covid-19, në përkrahje të Republikës së Kosovës.
Në këtë drejtim, Ministri Vitia i ka shprehur mirënjohen në emër të Qeverisë së Kosovës për bashkëpunimin e qëndrueshëm dhe mbështetjen konkrete në përballjen me Covid-19.

Ambasadorja Barishiq theksoi rëndësinë e zbatimit të masave të Ministrisë së Shëndetësisë dhe rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, me qëllim të ruajtjes së shëndetit publik.

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet