Kroacia u solidarizua për shërimin e gruas, burri i saj paratë i humbi në bixhoz

Keqpërdorimi i parave tërhoqi vëmendjen e hetuesve kriminalë kur u vu re se paratë nga llogaria e Ljutiq shkojnë, ndër të tjera, te krijuesit e librave online, kështu që më 29 dhjetor 2020, Ljutić përfundoi me pranga policie dhe aktualisht është në paraburgim.

Dy vjet më parë, Dino Ljutić (37) ngriti Kroacinë në këmbë duke mbledhur para për gruan e tij Ana-Mari, e cila u diagnostikua me kancer me metastaza në të gjithë trupin e saj.
Vala e mirësisë së bashkuar nën emrin “Mamaja Brave Dëshiron të Jetojë” shpejt u nxe, sepse “shumë zemër bën të pamundurën të mundur”, dhe pasi arriti të mbledhë para për një shtrat të veçantë mjekësor, ai vendosi të mbledhë para për të kuruar gruan e tij.
Fatkeqësisht, lëvizjet e sakrificës për ta bërë jetën më të lehtë për nënën e dy fëmijëve të saj përfunduan në shtyllën e turpit, më saktësisht Dino Ljutić përfundoi në anën tjetër të ligjit sepse paratë e dhuruara i shpenzoi në veset e tij, pra në lojërat e fatit, shkruan Jutarnji.hr.
Keqpërdorimi i parave tërhoqi vëmendjen e hetuesve kriminalë kur u vu re se paratë nga llogaria e Ljutiq shkojnë, ndër të tjera, te krijuesit e librave online, kështu që më 29 dhjetor 2020, Ljutić përfundoi me pranga policie dhe aktualisht është në paraburgim.
Prokuroria ka nisur një hetim dhe e dyshon atë për mashtrim dhe pastrim parash. Zyra e Prokurorit tregon se ai ka përdorur më shumë se 3.1 milion kuna të dhuruara (afër 400,000 euro) për nevojat e tij dhe duke paguar në llogaritë e tij.
Gjithashtu, për të fshehur origjinën e parave, ai i shpenzoi ato në lojëra fati, shtoi zyra e prokurorit. Sipas Ljutiq, gruaja e tij u diagnostikua me kancer të gjirit me metastaza kurrizore në shkurt 2017, ndërsa ajo ishte në muajin e shtatë të shtatzënisë.
Një vit më vonë, rrjeti social u përmbyt me thirrjet e Ljutiqit, dhe njerëzit filluan të paguajnë para dhe i paguajnë edhe sot.

Kategoritë
LajmeRajoni