Kryediplomati francez paralajmëron më shumë sanksione evropiane ndaj Rusisë

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, paralajmëroi për sanksione shtesë evropiane ndaj Rusisë, por vuri në dukje se Bashkimi Evropian ende shpreson se mund të ketë dialog të mëtejshëm drejt një “fundi paqësor” të krizës së vazhdueshme në Ukrainë.

“Paketa e parë e sanksioneve janë serioze; ata do të lëndohen. Do të ketë edhe pako të tjera”, tha Le Drian, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Vërejtjet e ministrit të Jashtëm i bëjnë jehonë asaj të Ministrit të Financave të Francës, Bruno Le Maire, i cili paralajmëroi të mërkurën se liderët evropianë kanë sanksione “pafundësisht më penalizuese” në dispozicion për t’i vendosur Rusisë.

Bashkimi Evropian tha të martën se do të sanksionojë të gjithë 351 ligjvënësit e dhomës ruse, Duma, të cilët votuan në favor të njohjes së pavarësisë së Republikës Popullore të Donetskut të kontrolluar nga separatistët dhe Republikës Popullore të Luhanskut.

Kategoritë
BotaLajme