Kryediplomati grek vizitë në Shkup: Ballkani Perëndimor nuk duhet të bëhet më kurrë fuçi baruti i Evropës

Pas këtij takimi, Osmani dhe Dendias mbajtën një konferencë të përbashkët për shtyp, duke u fokusuar në disa çështje.

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias, i cili është për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, u takua me ministrin e Punëve të Jashtme të vendit, Bujar Osmani, raporton Anadolu Agency (AA).

Osmani dhe Dendias mbajtën një takim kokë më kokë në Ministrinë e Punëve të Jashtme, pas të cilit vijoi takimi midis delegacioneve të dy vendeve. Pas këtij takimi, Osmani dhe Dendias mbajtën një konferencë të përbashkët për shtyp.

Ministri Osmani theksoi se ka falënderuar homologun Dendias për hapat konkret që u bënë në këtë periudhë, të cilat sipas tij pasqyrojnë miqësinë mes dy vendeve, kryesisht për dhurimin e 20.000 vaksinave kundër koronavirusit të ri (COVID-19) dhe ndërhyrjen e shërbimit zjarrfikës kufitar në zonat kufitare rreth Gjevgjelisë me qëllim të shuarjes së zjarreve.

“Treguesi më i mirë që marrëdhëniet politike po zhvillohen në një drejtim të mirë janë treguesit ekonomikë. Ishte kënaqësi të komunikoja shifrat e këtyre tetë muajve të këtij viti, të cilat tregojnë rritje deri në 20 për qind në shkëmbimin tregtar midis Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, duke arritur në 400 milionë euro në shkëmbimin tregtar”, tha Osmani.

Ai theksoi se po ashtu kanë diskutuar edhe për potencialet e tjera për avancimin e bashkëpunimit, modernizimin e trafikut hekurudhor, hapjen e pikave të reja kufitare dhe zbatimin e Marrëveshjes së Partneritetit Strategjik, e njohur si Marrëveshja e Prespës.

Osmani theksoi se në takimin me Dendias diskutuan edhe çështjen e perspektivës evropiane të rajonit, veçanërisht Maqedonisë së Veriut si model i cili, sipas tij, plotëson kriteret politike dhe ekonomike për fillimin e negociatave.

“Ne gjithashtu folëm për ngjarjet aktuale që rëndojnë botën, krizën në Afganistan, mundësinë e një krize të mundshme humanitare, krizën e migrantëve, dhe këtu u zotuam për bashkëpunim të ngushtë jo vetëm si fqinjët më të afërt, por edhe si partnerë të NATO-s për të punuar së bashku në përballjen me të gjitha sfidat e mundshme në të ardhmen”, shtoi Osmani.

– “Ballkani Perëndimor nuk duhet të bëhet më kurrë fuçi baruti i Evropës”

Ministri grek Dendias tha se këto takime janë një tregues i dëshirës së qeverisë së kryeministrit Mitsotakis për të thelluar lidhjet dypalëshe midis dy vendeve dhe një tregues i mbështetjes së plotë për Maqedoninë e Veriut në të ardhmen e saj evropiane.

“Greqia është dhe mund të jetë bashkëpunëtori më i ngushtë i Maqedonisë së Veriut dhe miku i saj më i mirë. Greqia si një fqinj i drejtpërdrejtë ka çdo arsye për të siguruar stabilitet dhe prosperitet. Dhe gjithmonë u themi partnerëve tanë evropianë se Ballkani Perëndimor nuk duhet të bëhet më kurrë fuçi baruti i Evropës. Ne punojmë në çdo mënyrë të mundshme për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor”, tha Dendias.

Ai theksoi se bashkëpunojnë në fushën e ministrive të mbrojtjes, për mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, mbrojtjen e informacionit dhe mbrojtjen e monumenteve bizantine dhe postbizantine.

Sipas tij, Greqia mbështet rrugën e Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian (BE), dhe se do të vazhdojnë të punojnë sa më shumë që të munden në mënyrë që seanca e parë reciproke midis qeverive të jetë sa më shpejt të jetë e mundur.

Dendias u shpreh i kënaqur me hapat e ndërmarrë nga Maqedonia e Veriut për t’u bashkuar me familjen evropiane.

“Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është një gjë burokratike, por çdo shkronjë duhet të zbatohet. Besojmë se keni bërë zgjedhjen për të qenë me ne, me Greqinë, me rrugën drejt familjes së madhe evropiane”, tha Dendias.

Ai theksoi se Qeveria e Greqisë do të punojë ngushtë me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut për të arritur qëllimet e vendit fqinj.​​​​​​​

Kategoritë
LajmeRajoni