Ku është Jared? Kushner është mjaftuar me ‘dramën’ politike të Trumpit

Ideatori pas planit të paqes së Trumpit për konfliktin Izraelito-Palestinez, Jared Kushner dikur luajti një rol të profilit të lartë në procesin e vendimmarrjes në Shtëpinë e Bardhë gjatë mandatit presidencial të vjehrrit të tij. Po ku është ai tani?

Ish-këshilltari i Shtëpisë së Bardhë dhe burri i Ivanka Trump, Jared Kushner u pa i qetë së bashku me gruan e tij të shtunën në Miami, ku të dy janë vendosur përkohësisht pas punës së tyre politike në Uashington.

As Jared, as Ivanka nuk ishin t pranishëm gjatë një takiminë vend pushimin Mar-a-Lago të Trumpit javën e kaluar, i cili ishte caktuar të përshkruajë  planet për karrierën e ardhshme të ish-presidentit në politikë. Trump, i cili la të kuptohet për një kandidimt të mundshëm presidencial të vitit 2024 gjatë Konferencës Konservatore të Veprimit Politik të dielën, kishte thirrur një grup të ish menaxherëve dhe këshilltarëve të tij të fushatës për të diskutuar mundësitë e mbledhjes së fondeve dhe termat e ndërmjetëm të vitit 2022. Por, Kushner nuk ishte atje.

Disa njerëz të brendshëm pretendojnë se kishte një përçarje mes të dyve pas humbjes së rizgjedhjes së Trumpit, të cilën ai e fajësoi Kushner, i cili nga ana tjetër u lodh nga retorika inflamatore e vjehrrit të tij. Por të tjerët i mohojnë këto sugjerime, duke thënë se të dy u takuan së fundmi për drekë në Florida të mërkurën.Nuk është e qartë nëse ata folën për politikë.

Babai i tre fëmijëve po përpiqet të distancohet nga drama e Uashingtonit tani dhet hjesht dëshiron një fillim të ri, pretendon raporti.

“Drama e politikës e rrëzoi atë. Përfundimisht, Trump i shkatërron të gjithë”, pohoi një tjetër burim.

Sidoqoftë, autori i marrëveshjes së paqesIzraelito Palestineze të Trumpit dhe ndërmjetësi i Marrëveshjeve të Abrahamit konsiderohet ende të jetë shumë i interesuar në çështjet e Lindjes së Mesme, thonë njerëzit e njohur me mendimin e tij./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme