Kur u përdor në Siri u quajt “Droni vrasës i Erdoganit” kurse tash “Armë e Shpresës”

Gazeta gjermane Bild, i cili para një viti për dronin Bayraktar shkruajti një artikull me titullin “Dronët vrasës të Erdoganit” për SİHA-të Bayraktar, që luajtën një rol të madh në fitoren e Karabakut, e njëjta gazetë për situtatën e tanishme e përshkroi përdorimin e të njëjtave SİHA në Ukrainë si “Armë e Shpresës”.

Përplasjet vazhdojnë në ditën e 18-të të sulmeve të Rusisë ndaj Ukrainës.

Ndërkohë që trupat ruse të stacionuara në pjesën lindore të vendit po përparojnë drejt kryeqytetit Kiev, ushtarët ukrainas dhe popullata civile vazhdojnë rezistencën e tyre.

Në këtë proces, forcat ushtarake të Ukrainës vazhdojnë të ndërhyjnë me trupat ruse dhe sistemet e mbrojtjes ajrore me Bayraktar TB2.

Teksa po ndodhte e gjithë kjo, tërhoqi vëmendjen titulli i gazetës gjermane Bild.

Bild përdori titullin “arma e shpresës” duke lavdëruar mjetin ajrore pa pilot të armatosur (SİHA) “Bayraktar TB2” të përdorur në luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Në lajmin, i cili gjoja u jep shpresë ukrainasve,  u shkruajt : “Megjithatë, Bayraktari u jep shpresë ukrainasve. Ukrainasit madje këndojnë këngë për Bayraktarin, duke u tallur me pushtuesit rusë”. u përfshinë deklaratat.

Megjithatë, ndërsa SİHA-të e prodhuara nga Baykar u përdorën në luftën kundër terrorizmit në Siri, Libi dhe së fundmi në çlirimin e Karabakut nga Azerbajxhani, gazeta gjermane Bild kishte titullin “Droni vrasës i Erdoganit”.

Kategoritë
BotaLajme