Kurti në Paris takohet me Zëvendës Presidenten e SHBA-së, Kamala Harris

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është duke marrë pjesë në Forumin e Paqes që po mbahet në Paris të Francës.

Kurti i cili është i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, ka takuar edhe Zëvendës Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris,e  cila po ashtu ishte e shoqëruar nga bashkëshorti i saj.

Kryeministri i vendit ka publikuar disa fotografi nga mbajtja e forumit, ku edhe ka njoftuar për takimet që ka zhvilluar, transmeton Telegrafi.

“Dje dhe sot po marr pjesë në Forumin e Parisit për Paqe. Presidenti Emmanuel Macron dhe Zonja e Parë e Francës, Brigitte Marie-Claude Macron, mbrëmë na pritën për një darkë solemne në Pallatin Élysée, ku bashkë me gruan time Ritën, patëm nderin dhe kënaqësinë të takohemi me Zëvendës Presidenten e ShBA-së, Znj. Kamala Harris, dhe bashkëshortin e saj, Douglas Emhoff”, ka thënë Kurti.

Kryeministri ka shtuar tutje se “Takime e biseda zhvilluam edhe me liderë të ndryshëm nga rajoni dhe bota”.

“Në Paris po diskutojmë për bashkëpunim dhe paqe me Presidentët Gjukanoviq e Komshiq e deri te Presidenti i Këshillit Evropian, z. Charles Michel e Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian, z. Josep Borrell”, ka theksuar ai.

Kategoritë
LajmeVendi