Kush është drejtori i ri i CIA-s?

William Burns, një nga diplomatët më me përvojë amerikanë, mund të kërkojë të intensifikojë fokusin e agjencisë në Kinë – kërcënimi më i madh për dominimin global të ShBA transmeton Gazeta e Re.

William Burns u konfirmua më 18 Mars nga një votim dypartiak i Senatit Amerikan si shefi i ri i agjencisë më të fuqishme të spiunimit në botë. Letrat kredenciale të burokratit 64 vjeçar frymëzuan besim si te republikanët ashtu edhe te demokratët.

Gjatë karrierës së tij tre dekadëshe në Departamentin e Shtetit, Burns është bërë i njohur për diplomacinë e tij të prapambetur me armiqtë më të egër të Uashingtonit. Ai gjithashtu ka shërbyer më parë si ambasador i ShBA në Rusi, një nga postet më sfiduese që një diplomat amerikan mund të përjetojë.

Është raportuar se rusët do të donin ta shihnin atë si Sekretar të Shtetit, por ai përfundoi si drejtor i CIA-s, një post i cili nganjëherë vlerësohet si një pikë ndalimi përpara se të bëhej diplomati i lartë i Amerikës. Mike Pompeo, ish Sekretari i Shtetit, ishte gjithashtu drejtor i CIA-s përpara konfirmimit të tij si udhëheqës i Departamentit të Shtetit.

Miqtë e Burns e përshkruajnë atë si me sjellje të butë dhe modeste. Kur ai ishte duke punuar si një oficer i ri në Departamentin e Shtetit, atëherë Sekretari i Shtetit James Baker i ofroi atij një lidhje ambasadoriale, sipas Wall Street Journal.

Burns, babai i të cilit ishte një gjeneral i lartë në ushtrinë amerikane dhe më vonë gjithashtu u bë një burokrat i lartë, duke mbikëqyrur Agjencinë e Kontrollit dhe Çarmatimit të Armëve të Shteteve të Bashkuara në fund të viteve 1980 nën administratën e Ronald Reagan, e refuzoi ofertën.

“Unë kam nevojë për të fituar nxitjet e mia në mënyrën e duhur”, i tha ai Baker-it, sipas Richard Armitage, një mik dhe një ish-diplomat i rangut të lartë. Disa dekada më vonë, ai duket se ka fituar “nxitjet” e tij pas një votimi unanim të Senatit.

Ballafaqimi me Kinën

Shefi i ri i CIA-s respektohet mirë në të gjithë spektrin politik si një burokrat neutral, aftësitë e të cilit kanë nevojë si republikanët ashtu edhe demokratët në një kohë kur rritja e ndikimit kinez ka të bëjë me të gjithë amerikanët, pavarësisht nga përkatësitë politike që mbajnë.

Ai e konsideron “udhëheqjen grabitqare kineze” si “provën më të madhe gjeopolitike” të Amerikës.

“Nëse konfirmohet, katër përparësi thelbësore dhe të ndërlidhura do të formojnë qasjen time për udhëheqjen e CIA-s: Kina, teknologjia, njerëzit dhe partneriteteti”, tha Burns, gjatë seancës së tij të konfirmimit në Senatin e ShBA.

Pekini jo vetëm që po kap ekonominë amerikane, por është gjithashtu në rrugën e sfidimit të dominimit të tij ushtarak global.

Vitin e kaluar, Forcat Ajrore të ShBA zhvilluan një lojë të klasifikuar të luftës në lidhje me një konfrontim ushtarak midis Uashingtonit dhe Pekinit mbi Tajvanin, një shtet i shkëputur nga Kina. Rezultati sugjeroi që ShBA do të humbte ndaj Kinës pas një dekade angazhimesh ushtarake.

Por shumë përpara se të shfaqej ai skenar i zymtë për amerikanët, zyrtarët e saj ushtarakë ishin tashmë të vetëdijshëm për rritjen e fuqisë së Kinës.

Shumë ekspertë besojnë se inteligjenca amerikane duhet të përqendrohet në aftësitë e shteteve-kombe si Kina sesa të përqendrohet në operacionet kundër spiunazhit, siç ka ndodhur për dy dekadat e fundit, në mënyrë që të merren me kërcënimet terroriste.

Burns duket se është një nga kandidatët më të mirë për të udhëhequr atë tranzicion nga kundër spiunazhi në mbledhjen tradicionale të inteligjencës.

“Një sasi e konsiderueshme burimesh do të duhet të ndryshohen drejt Kinës”, tha Larry Pfeiffer, një ish shef i stafit i CIA-s, i cili tani udhëheq Qendrën Hayden të Universitetit George Mason. Burns do të drejtojë një përpjekje anti-kineze për t’u marrë me fuqinë politike në rritje të Pekinit në një mënyrë që është “më e vështirë sesa e kemi punuar ndonjëherë”, tha Pfeiffer.

Duke biseduar me iranianët

Burns duket të jetë dikush që nuk është i aftë vetëm për të folur me armiqtë, por edhe për të mbajtur marrëdhënie të ekuilibruara me ta edhe kur tensionet përshkallëzohen në fronte të tjera, sipas ekspertëve.

Burns udhëhoqi bisedimet sekrete me Libinë dhe Iranin. Nën Muammar Gaddafi, Libia ishte një shtet kundërshtar i ShBA ndërsa Irani ka kundërshtuar politikën e jashtme amerikane që nga revolucioni i vitit 1979.

Diplomacia e tij me Iranin ishte një nga arsyet kryesore për suksesin e marrëveshjes bërthamore të njohur ndërkombëtarisht me Teheranin 2015. Jake Sullivan, partneri i tij për diplomacinë iraniane në atë kohë, gjithashtu aktualisht shërben si këshilltar i sigurimit kombëtar të Presidentit Joe Biden.

Ai ka pasur më shumë lidhje me udhëheqësit iranianë sesa shumë diplomatë të tjerë amerikanë. Lidhjet e tij me Teheranin fillojnë që nga viti 2008, kur George W. Bush e dërgoi atje për të marrë një mendim për politikën e tyre.

Në fund, ai fitoi një reputacion të mirë duke u përcaktuar si “një diplomat i përkryer profesionist” dhe “armë e fshehtë diplomatike” nga analistët e politikës së jashtme.

Lidhjet e tjera

Burns gjithashtu ka një lidhje interesante me Egjiptin. Disertacioni i tij ishte mbi shtetin egjiptian: Ndihma ekonomike dhe politika amerikane ndaj Egjiptit, 1955—1981.

Më 2012, ai u takua me Presidentin e parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të vendit, Mohammed Morsi, i cili kishte rrënjë në lëvizjen e fuqishme islamike politike të Egjiptit, Vëllazëria Myslimane. Morsi u rrëzua nga një grusht shteti ushtarak i udhëhequr nga Presidenti aktual Abdul Fattah al Sisi më 2013.

Burns doli në pension nga Departamenti i Shtetit më 2014 dhe ka shërbyer si president i Carnegie Endowment for International Peace, deri në konfirmimin e tij si drejtor i CIA. /Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme