Kush është Melek Ipek një simbol tani për të gjithë gratë?

Melek Ipek është tani një grua – një simbol jo vetëm për Turqinë , por për lëvizjen globale kundër feminizmit  dhe abuzimit të grave.

31 vjeçarja, u arrestua në janar në Antalia, pasi vrau me pushkë burrin e saj.

Burri i saj e kishte lidhur dhe e kishte rrahur për orë të tëra, duke e kërcënuar se do ta vriste atë dhe dy vajzat e tyre.

Kur ajo u arrestua, imazhi i saj tronditi të gjithë Turqinë.

Fotot zbuluan fytyrën e saj, të fryrë dhe plot të nxira, prova të dhunës që kishte pësuar dhe makthin që kishte jetuar për vite me radhë brenda shtëpisë së saj.

Në gjyqin e saj, Ipek  tha se po jetonte në ferr pasi burri i saj abuzoi si me të dhe me dy vajzat e tyre për një kohë të gjatë.

Duke marrë parasysh dëshmitë e dëshmitarëve, dhe veçanërisht fëmijëve të Ipek, të cilët ishin pothuajse çdo ditë dëshmitarë të dhunës, gjykata e Antalias vendosi që gruaja ishte në “vetëmbrojtje për të mbrojtur integritetin e saj fizik dhe seksual “.

Një gjykatë turke të hënën në mbrëmje kërkoi lirimin e Ipek , duke thënë se ishte në mbrojtje ligjore, një vendim i rrallë i mirëpritur nga grupet antifeministe.

“Eshte e mrekullueshme. Nuk kam fjale. Por unë kurrë nuk kam dashur që kjo të ndodhë, ” tha Ipek , duke shtuar se i vinte keq që iu desh të vriste burrin e saj për t’u mbrojtur.

“Ky vendim lejon që i gjithë vendi të marrë frymë lehtësimi,” tha avokati i saj, Ahmed Onaran .

Duke përqafuar dy vajzat e saj, të moshave 7 dhe 9, pas muajsh në burg, Ipek tha se gjëja e parë që donte të bënte ishte: “të flejë me fëmijët e mi në krahë”.

Aktivistët e të drejtave të grave përshëndetën vendimin e gjykatës, i cili erdhi një muaj pas vendimit të Ankarasë për t’u tërhequr nga Konventa e Stambollit.

Kategoritë
BotaLajme