Lideri i Çeçenëve Ramazan Kadirov: Jami gatshëm të luftojë kundër Ukrainës

Ukraina duhet të aneksohet në Rusi nëse presidenti i vendit, Vladimir Zelensky, nuk ndryshon kursin e politikës së tij anti-ruse, tha udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov.

Duke folur në konferencën e tij vjetore për shtyp, Kadyrov shprehu mendimin e tij se ukrainasit janë gjithashtu “popull rus”. Çeçenia, e udhëhequr nga Kadyrov që nga viti 2007, është një republikë ruse në jug të vendit, në kufi me Gjeorgjinë.

“Bindja ime e thellë është se nëse Zelensky dhe ekipi i tij sillen në këtë mënyrë, Ukraina duhet të aneksohet në vendin tonë. Ukrainasit janë populli ynë. Ky është territori ynë. Ky është mendimi im”, tha Kadyrov, duke theksuar se ai do të ishte gati. për të nisur një ofensivë për të “aneksuar Ukrainën në Republikën Çeçene” nëse udhëzohet për ta bërë këtë.

“Po të më kishin besuar do ta kisha zgjidhur shumë kohë më parë”, tha ai, duke theksuar se ka shprehur mendimin e tij personal.

Këto komente vijnë ndërkohë që tensionet në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës mbeten të larta. Javët e fundit, mediat perëndimore kanë pohuar se Kremlini po rrit praninë e trupave të tij në kufi dhe po planifikon një pushtim, raporton Russia Today.

Moska i ka hedhur poshtë të gjitha këto akuza dhe Kremlini ka thënë vazhdimisht se nuk përbën kërcënim për asnjë vend tjetër. Megjithatë, Kadyrov ka një mendim krejtësisht të ndryshëm dhe dëshiron që Rusia ta zgjidhë çështjen me Ukrainën ushtarakisht.

Sipas liderit çeçen, presidenti rus Vladimir Putin duhet të refuzojë të lejojë vendet e huaja t’i diktojnë kushte Moskës, sepse “siguria e shtetit dhe e njerëzve” është gjëja më e rëndësishme dhe luftëtarët nga ky rajon janë “absolutisht të gatshëm të shkojnë dhe zbatoni urdhrat pa probleme”./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme