Lideri opozitar rus Navalny fillon grevë urie

Navalny kërkoi një ekzaminim të plotë mjekësor, duke u ankuar për dhimbje në shpinë dhe këmbë që tha se janë shkaktuar gjatë transportimit të tij në burg

Figura opozitare ruse Alexey Navalny hyri në grevë urie, duke protestuar ndaj kushteve të burgimit të tij, raporton Anadolu Agency (AA).

Navalny kërkoi një ekzaminim të plotë mjekësor, duke u ankuar për dhimbje në shpinë dhe këmbë që tha se janë shkaktuar gjatë transportimit të tij në burg.

Avokatët e tij pohojnë se një mjek i burgut i ka dhënë vetëm qetësues të dhimbjeve.

Ai gjithashtu është ankuar për vërejtje të shumta dhe kontrolle të rregullta gjatë natës në burg.

Në vitin 2014, Navalny u dënua për mashtrim dhe përvetësim, por dënimi i tij prej dy vjet e gjysmësh u pezullua dhe u zëvendësua me mbikëqyrje gjashtëvjeçare, duke i kërkuar për t’u paraqitur në polici dy herë në muaj.

Ai u arrestua në kryeqytetin rus pas kthimit të tij në janar nga Gjermania, ku kishte marrë trajtim pas helmimit të dyshuar nga agjentë rusë vitin e kaluar.

Kategoritë
BotaLajme