Liqeni i ngrirë Çıldır në Turqinë lindore tërheq vizitorët

Liqeni gjendet në kufirin midis provincave Ardahan dhe Kars në verilindje të vendit. Ai është liqeni i dytë më i madh në Anadollin lindor, ndërsa ngrin pasi temperaturat bien nën zero

Vizitorët po vërshojnë në liqenin Çıldır në Turqinë lindore, pasi është pjesërisht i ngrirë për shkak të të ftohtit ekstrem.

Liqeni gjendet në kufirin midis provincave Ardahan dhe Kars në verilindje të vendit. Ai është liqeni i dytë më i madh në Anadollin lindor, ndërsa ngrin pasi temperaturat bien nën zero.

Disa turistë shijuan perëndimin e diellit, ndërsa disa prej tyre kërcenin mbi liqenin e ngrirë.

Kur trashësia e akullit arrin një nivel të caktuar, turistët mund të hipin në sajë mbi liqenin e ngrirë dhe entuziastët e peshkimit kanë mundësinë të kënaqen me peshkimin në akull.

Duke folur për Anadolu Agency (AA), udhërrëfyesja Çiğdem Düğer tha se po kalojnë mirë me turistët që vizitojnë liqenin.

Düğer tha se ata po përgatiten të presin më shumë njerëz pasi Ekspresi Lindor, një nga linjat hekurudhore më të vjetra të Turqisë midis kryeqytetit Ankara dhe provincës verilindore Kars, fillon operimin më 15 dhjetor.

Ekspresi Lindor u ofron pasagjerëve një udhëtim të paharrueshëm 25 orësh me pamje piktoreske gjatë gjithë rrugës.

Filiz Narin, fotografe amatore, tha se ka ardhur në liqen dy-tre vitet e fundit, duke shtuar se ajo dhe vajza e saj erdhën nga Konya me tren këtë vit.

Ndërkaq, Adem Bayramoğlu nga Trabzoni tha se shijoi ecjen mbi liqenin e ngrirë për herë të parë.

“Është një ndjenjë kënaqësie dhe adrenaline”, tha ai.

Kategoritë
BotaLajme