Lojërat e luftës sugjerojnë që SHBA do të humbasë shpejt nëse përballet me Kinën

Forca Ajrore e ShBA simuloi një lojë lufte kundër Kinës vjeshtën e kaluar dhe rezultatet ishin shqetësuese për Uashingtonin transmeton Gazeta e Re.

Forca Ajrore e ShBA simuloi një lojë shumë të klasifikuar të luftës mbi Tajvanin vitin e kaluar, dhe mënyra se si përfundoi e nxiti themelimin ushtarak të Amerikës.

Loja e luftës krijoi një skenar të ardhshëm në të cilin një sulm kinez me armë biologjike mund të përfshinte bazat amerikane dhe anijet luftarake në rajonin Indo-Paqësor.

Përballja e ardhshme do të vazhdojë për më shumë se një dekadë, ka të ngjarë të përfundojë me humbjen e ShBA, sipas raportit të klasifikuar të botuar nga Yahoo News.

Loja e luftës e kryer nga SHBA ka rrjedhur për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë së koronavirusit, e cila u përhap në aeroplanmbajtësin USS Theodore Roosevelt dhe mori njësinë më të rëndësishme të Marinës Amerikane përkohësisht nga komisioni.

Në mes të simulimit të luftës, avionët luftarakë kinezë kaluan vijën mesatare në ngushticën e Tajvanit në drejtim të Taipeit 40 herë dhe kryen sulme të simuluara në ishull. Kjo u quajt “shqetësuese” nga Kryeministri i Tajvanit.

Mes tensionit të përshkallëzuar midis Uashingtonit dhe Pekinit, forca ajrore e Kinës lëshoi ​​një video që tregon një sulm me bombë në bazën e forcave ajrore amerikane Andersen në ishullin Guam të Paqësorit të ShBA.

Videoja propagandistike kineze titullohej: “Zoti i luftës H-6K (bombarduesi) shkon në sulm!”

Vetëm katër ditë pasi Presidenti Joe Biden mori detyrën, Kina nisi sulmet e raketave të simuluara mbi transportuesin USS Roosevelt.

Të martën, Phil Davidson, admirali i lartë amerikan për Azi-Paqësorin, tha se ushtria amerikane ka nevojë për më shumë armë me rreze të gjata në Paqësorin perëndimor, duke përfshirë armët me bazë tokësore.

“Një bazë më e gjerë e zjarreve me precizion me rreze të gjatë, të cilat mundësohen nga të gjitha forcat tona tokësore – jo vetëm deti dhe ajri, por edhe nga forcat tokësore – është shumë e rëndësishme për të stabilizuar atë që po bëhet një mjedis më i paqëndrueshëm në Paqësorin perëndimor”, Admirali Phil Davidson tha në një seancë dëgjimore të Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit.

Davidson përmendi entuziazmin nga Ushtria dhe Trupat Detare “për të përqafuar disa nga aftësitë që Marina dhe Forcat Ajrore kanë zhvilluar tashmë.”

Administrata e Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara synojnë të konkurrojnë me rritjen e ndikimit dhe forcës ushtarake të Kinës në Azi-Paqësor. Pentagoni po kryen një rishikim të strategjisë së tij në rajon./Gazeta e Re.

 

 

Kategoritë
BotaLajme