Luftërat e inteligjencës: si Turqia ka goditur rrjetet rajonale dhe ndërkombëtare të spiunazhit

Të enjten e kaluar, gazeta Sabah, e cila është e afërt me qeverinë turke, publikoi një raport ku zbuloi disa detaje rreth suksesit të inteligjencës turke në monitorimin dhe shkatërrimin e 5 celulave spiunazhi, secila përfshin tre agjentë, të gjithë duke punuar për Mossad-in izraelit.

Gazeta theksonte se procesi i monitorimit të kujdesshëm zgjati një vit përmes teknologjisë dhe faktorit njerëzor dhe përfundoi me arrestimin e 15 agjentëve në 4 provinca të ndryshme, në tetor, gjatë një operacioni të fshehtë të planifikuar me shumë kujdes.

Sipas informacioneve të disponueshme për këto celula, Mossad-i izraelit ka arritur të rekrutojë arabë për të punuar në radhët e tyre në Turqi, me fokus në mbledhjen e informacionit për shtetasit turq dhe studentët e huaj të shquar në universitete të ndryshme turke, veçanërisht ata që mund t’i bashkohen mbrojtjes turke. Disa nga individët në këto qendra u takuan me operativët e tyre izraelitë në Zvicër dhe Kroaci, nga të cilët morën udhëzime.

Operacioni erdhi pasi autoritetet turke zbuluan një tjetër operacion inteligjence më 13 tetor që synonte një rrjet agjentësh që punonin për regjimin iranian, ndërsa rrëmbyen një pilot ushtarak iranian dhe përpiqeshin ta fusnin atë në Iran.

Sipas informacioneve të publikuara, autoritetet turke arritën të pengojnë këtë operacion më 24 shtator dhe të arrestojnë 8 persona, mes të cilëve dy agjentë iranianë, njëri prej të cilëve me nënshtetësi turke, teksa tentonin të rrëmbenin dhe kontrabandonin një ish-ushtar përmes provincës Van në Turqinë lindore. Sipas informacioneve, autoritetet ndoqën procesin e planifikimit të operacionit për 8 muaj dhe synimi ishte që të paguanin një grua për t’i dhënë ushtarit një pije të helmuar gjatë darkës, ku ndërsa një makinë e kamufluar e priste dhe të sillej sikur do e transportonte në spital, ai do të transferohej në Iran.

Ajo që bie në sy në këtë veprim është se pala turke publikoi një video të aksionit kur ndaloi makinën dhe arrestoi agjentët.

Ajo që mund të vihet re është se operacioni u mbështet pjesërisht në komponentin femëror, një traditë që Izraeli e ka përdorur në të kaluarën.

Kjo nuk është hera e parë që regjimi iranian e përdor këtë metodë në operacionet e tij të inteligjencës së jashtme. Në një operacion të kryer në tetor 2020, inteligjenca iraniane rrëmbeu disidentin iranian Habib Asyoud, ish-kreun e Lëvizjes Arabe për Çlirimin e Ahëazit, nga Turqia në Iran. Pas arrestimit të një numri të të përfshirëve në operacion, në dhjetor 2020, Washington Post citoi një zyrtar turk të thoshte se Habib ishte joshur nga Suedia në Turqi përmes një gruaje të quajtur Sabrin S.

Operacioni të kujton një të mëparshëm të kryer në të njëjtin vit, gjatë të cilit shërbimet e inteligjencës iraniane joshën disidentin e shquar Ruhollah Zam nga Franca në Irak, më pas e rrëmbyen dhe e kthyen në Iran, ku u ekzekutua.

Më 14 nëntor 2020, inteligjenca iraniane vrau Masoud Molawi Vardaniani, i cili punonte si ekspert i sigurisë kibernetike në Ministrinë e Mbrojtjes së Iranit, në rrugët e Stambollit një vit pasi gjeti strehim në Turqi.

Operacioni ndezi tensione të mëdha me Iranin pasi autoritetet turke arrestuan disa persona për përfshirjen e tyre, duke përfshirë një diplomat iranian të quajtur Muhammad Reza Nasirzadeh. Pasi autoritetet iraniane mohuan të vërtetën e këtij lajmi, Ankaraja publikoi një video që tregon arrestimin e diplomatit teksa ai përpiqej të largohej nga vendi në shkurt 2021.

Në vitin 2019 dhe 2020, autoritetet turke arrestuan gjithashtu një numër agjentësh arabë që qëndronin në Turqi me akuzën e spiunimit për Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi u monitoruan dhe pasi u zbulua natyra e biznesit të tyre.

Sipas informacioneve të zbuluara në atë kohë, detyra e tyre ishte të mblidhnin informacione për popullsinë arabe në Turqi, duke përfshirë figura politike, kundërshtarë të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe aktivistë në radhët e Vëllazërisë Myslimane.

Përveç shkatërrimit të celulave që i përkisnin këtyre vendeve, shërbimet e inteligjencës turke së fundi shpërthyen dhe arrestuan anëtarë të rrjetit rus të rusëve dhe uzbekëve në Antalia dhe Stamboll, i cili kryente operacione spiunazhi politik dhe ushtarak dhe që synonte të përgatiste një vrasje në radhët e opozitës çeçene. Në fund të vitit 2017, Ankaraja i dorëzoi Moskës dy spiunë rusë në këmbim të pranimit të lirimit të dy politikanëve tatarë të Krimesë të mbajtur nga Rusia.

Për shkak të natyrës së hapur të vendit, pranimit të njerëzve të racave dhe orientimeve të ndryshme dhe rritjes së shpejtë të tij në skenën rajonale dhe ndërkombëtare, shumë shërbime të inteligjencës rajonale dhe ndërkombëtare po kërkojnë të krijojnë bastionet e tyre në Turqi.

Megjithatë, vihet re se shumica e këtyre sistemeve punojnë në rekrutimin e celulave të spiunazhit të kombësive të tjera në mënyrë që të mos ngjallin dyshime dhe të përballojnë drejtpërdrejt humbjet apo pasojat. Nga zbulimi i shpejtë i celulave të inteligjencës të vendeve të tjera, mund të konkludohet se shërbimi turk i inteligjencës ka ndarë burime të mëdha financiare, njerëzore dhe teknike pas vrasjes së gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën turke në Stamboll në tetor 2018, e cila synonte të minonte Reputacioni i Turqisë.

Zbulimi i detajeve të sakta të operacionit tregoi se shërbimi inteligjent turk ka aftësi të jashtëzakonshme. Megjithëse mundësia e pengimit të të gjitha operacioneve në të njëjtën kohë nuk është e mundur, përgjigja e saj, zbulimi i detajeve më të vogla në lidhje me to dhe frenimi i operacioneve shtesë të spiunazhit, tregon se Turqia po i kushton më shumë vëmendje inteligjencës në dritën e konkurrencës dhe konfliktit në rritje rajonal dhe ndërkombëtar, rolet dhe ndikimet në rajon.

Natyra e veprimtarive të inteligjencës së këtyre vendeve tregon se ato fokusohen kryesisht në aktivitetet e kundërshtarëve të tyre politikë që banojnë brenda Turqisë. Bazuar në informacionin e shpalosur paralelisht me zhgënjimin e celulave të spiunazhit të këtyre vendeve brenda Turqisë, prioritetet e tyre janë të shumëfishta dhe nuk kufizohen ekskluzivisht në gjurmimin e kundërshtarëve.

Disa vende, si Izraeli dhe Rusia, fokusohen gjithashtu në burimet njerëzore të lidhura me industrinë e mbrojtjes në Turqi, e cila ka dëshmuar kërcime të shpejta dhe të mëdha vitet e fundit, ndërsa të tjera, si Emiratet e Bashkuara Arabe, fokusohen në aktivitetet e individëve pranë ose të lidhur me Vëllazërinë Myslimane. Por edhe nëse Ankaraja arrin të pengojë operacionet e spiunazhit të këtyre vendeve brenda kufijve të saj, lufta e heshtur e inteligjencës me këto dhe vende të tjera nuk pritet të përfundojë së shpejti. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme