Marrëdhëniet Rusi-SHBA mund të përkeqësohen, paralajmëron diplomati i lartë rus

Bisedimet nuk çuan në ndonjë përparim, përkundrazi, ekziston potencial për përshkallëzim të mundshëm të mëtejshëm nëse nuk bëhen përpjekje të rëndësishme për normalizimin e lidhjeve, tha zëvendësministri i Jashtëm rus

Marrëdhëniet Rusi-SHBA mund të përkeqësohen më tej, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Sergey Ryabkov sot pas takimit me nënsekretaren amerikane të Shtetit për Çështjet Politike Victoria Nuland në Moskë, raporton Anadolu Agency (AA).

Bisedimet nuk çuan në ndonjë përparim, përkundrazi, ekziston potencial për përshkallëzim të mundshëm të mëtejshëm nëse nuk bëhen përpjekje të rëndësishme për normalizimin e lidhjeve, u tha Ryabkov gazetarëve në Moskë.

Diplomati rus tha se problemet e dhënies së vizave për zyrtarët së bashku me vështirësitë në punën e misioneve diplomatike të të dy vendeve ishin tema aktuale në takim.

Ai paralajmëroi se Moska do të dëshironte të shmangte këtë skenar, por nuk përjashton ngrirjen e punës së misioneve diplomatike.

“Ne do të dëshironim ta shmangnim këtë. Por nuk mund të përjashtojmë një skenar të tillë, një mundësi e tillë në skenarin më të keq. Por, theksoj, ne do të donim ta shmangnim këtë”, tha ai.

Ryabkov shtoi se u pajtua me Nuland për të mbajtur konsultime shtesë në lidhje me problemet në punën e misioneve diplomatike dhe dhënien e vizave për zyrtarët.

Biseda ishte “përfundimisht e drejtë dhe e dobishme”, shtoi gjithashtu Ryabkov.

Nuland mbërriti në Moskë të hënën. Vizita e saj do të zgjasë deri më 13 tetor dhe do të mbulojë një seri takimesh me zyrtarë të qeverisë ruse.​​​​​​​

Kategoritë
BotaLajme