Maskat e dizajnuara po bëhen gjithnjë e më të njohura në botë, ekspertët bëjnë thirrje për kujdes

Pandemia e koronavirusit nuk ka mbaruar ende, dhe markat e modës dhe sporteve po përshtaten shpejt me klimën e re duke shtuar maska ​​mbrojtëse me ngjyra dhe logo të ndryshme në koleksionet e tyre dhe duke i reklamuar ato si antimikrobike. Ekspertët tregojnë se jo gjithçka është efektive.

Në muajt e fundit, markat si Burberry kanë prezantuar maska ​​që ata pretendojnë se i mbrojnë nga mikrobet dhe mikrobet. Një gjë e ngjashme është bërë nga Diesel, i cili shet një maskë të bërë nga xhins që gjoja po “lufton virusin”.

Diesel gjithashtu njofton se do të përdorë një teknologji të quajtur “ViralOff” për të cilën ata thonë se ndalon me sukses 99 përqind të çdo aktiviteti viral. Kjo teknologji do të paraqitet në koleksionin për pranverë dhe verë 2021, shkruan CNN.

Shkencëtarja Amy Price nga laboratori i Anestezisë Stanford theksoi se pa kërkime shkencore është e pamundur të vlerësohet nëse maskat antimikrobike mund të mbrojnë njerëzit nga koronavirusi.

“Shumë shpesh, pretendimet bëhen publike që nuk bazohen në fakte reale, nuk janë testuar në maska ​​ose viruse,” thotë Price.

Nga ana tjetër, disa kompani pretendojnë se kanë testuar produktet e tyre për koronavirus. Për shembull, Under Armour pretendon të përdorë materiale nga laboratori IFTNA (Teknologjitë Inteligjente të Pëlhurave Amerika e Veriut) siç është PROTX2 AV.

Një studim i kryer nga CNN gjithashtu zbuloi se shumë kompani nuk duan të zbulojnë se në cilat viruse janë dhe si i kanë testuar maskat e tyre, për të cilat pretendojnë se janë antimikrobikë.

“Bakteret dhe viruset jo gjithmonë përhapen në të njëjtën mënyrë dhe të njëjtat gjëra nuk mund të na mbrojnë gjithmonë nga të gjitha viruset. Veryshtë shumë e rëndësishme të kontrolloni se sa të sigurt janë ato kur blini maska ​​antimikrobike. Somethingshtë diçka që do ta vishni në fytyrë çdo ditë, duhet të jetë të sigurt dhe i shërbejnë një qëllimi, ”tha shkencëtari Larry Chu i laboratorit AIM./Gazetaere

Kategoritë
FamiljeShëndetësi