Mbështetësit e Trump sulmojnë ndërtesën e Kapitol Hill

Protestat përpara ndërtesës së Kongresit po bëhen gjithnjë e më intensive, me mbështetësit e presidentit Donald Trump që u përplasën me forcat e rendit dhe hynë në Kapitol Hill.

“Protestuesit sulmuan një barrikadë policore dhe iu ngjitën shkallëve të Kapitolit. Disa madje hynë edhe në ndërtesë”, raportoi CNN.

Ndërtesa është izoluar.

Presidenti Trump u kërkoi mbështetësve të tij të ruajnë qetësinë.

“Ju lutem, mbështesni Policinë tonë të Kapitolit dhe Forcat e Rendit. Ata janë me të vërtetë në anën e vendit tonë. Qëndroni të qetë!”, shkroi ai në Twitter.

Kategoritë
BotaLajme