Me betime, Gaeth njoftoi një luftë me Habib: Unë do ta thyej atë, të premtoj

Luftëtari amerikan Justin Gaethje (31) është i bindur për triumfin ndaj Habib Nurmagomedov në luftën për rripin e kampionatit në pesha të lehta UFC, i cili do të mbahet më 24 tetor në ishullin Yas afër Abu Dhabi.

“Do të përpiqem t’i thyej fytyrën, ju premtoj. It’sshtë shumë e vështirë ta mundësh këtë njeri tani. Sidomos tani që babai i tij ka vdekur, është një motiv shtesë për njerëz si ne. Ai do të jetë 100 për qind i motivuar, por unë besoj se mund të fitoj. Nëse merr tetë goditje të pastra, unë me të vërtetë besoj se ai do ta kuptojë se ai nuk dëshiron të pësojë një dëm të tillë. Piketat janë të mëdha. Kjo mund të ndryshojë jetën time. Unë jam gati dhe mund të bësh bast se nuk do të bëhem kurvë. Kur fitoj këtë rrip, është e qartë që një shënjestër për veten time dhe nuk do të duhet të përmend askënd. Sinqerisht, nuk ka rëndësi se kë luftoj pas Habib. Do të çimentojë trashëgiminë time dhe kjo është e vetmja gjë për të cilën jam këtu, “tha Gaethje për TMZ Sports.

Habib është i pamposhtur në 28 ndeshje profesionale deri më tani, dhe ai ka qenë kampion i peshave të lehta UFC që nga prilli 2018.

Ai më pas mbrojti rripin dy herë, ndërsa në anën tjetër Gaethje ka një rezultat prej 22 fitoreve dhe dy barazimeve në karrierën e tij të deritanishme.

Programi kryesor i UFC 254 do të fillojë më 24 tetor në 10 pasdite me kohën lokale në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe në 8 pasdite me kohën e Evropës Qendrore.

Kategoritë
Sport