Media amerikane: Djali i presidentit Biden kërkoi mbi 2 milionë dollarë për zhbllokimin e aseteve libiane

Zbulimi u bë në një email nga donatori demokrat Sam Jauhari drejtuar donatorit të fushatës së Obamës dhe manjatit saudit Shejh Mohammed al-Rahbani.

Hunter Biden, djali i presidentit amerikan Joe Biden, kërkoi mbi 2 milionë dollarë për të ndihmuar në zhbllokimin e miliarda dollarëve të aseteve libiane, në kohën kur babai i tij shërbeu si nënpresident në administratën e Barack Obamës, sipas një raporti të botuar së fundmi.

Hunter Biden ka kërkuar 2 milionë dollarë në vit në vitin 2015, plus atë që përshkruhet në korrespondencën e postës elektronike si “tarifa suksesi”, raportoi Business Insider të enjten. Zbulimi u bë në një email nga donatori demokrat Sam Jauhari drejtuar donatorit të fushatës së Obamës dhe manjatit saudit Sheikh Mohammed al-Rahbani.

“Ai dëshiron të angazhojë njerëzit e tij, mund të jetë rreth i ngushtë i njerëzve për konfidencialitet. Babai i tij po vendos të kandidojë apo jo”, shkroi Jauhari në emailin e pretenduar, ndërsa Joe Biden po diskutonte një kandidaturë presidenciale të vitit 2016, për të cilën ai përfundimisht vendosi kundër.

Siç raportohet, Kina ka qenë pengesë kryesore në shkrirjen e aseteve.

Fondet libiane u bllokuan nën ish-presidentin Barak Obama, pas rrëzimit nga NATO të ish-diktatorit Muammar Gaddafi në vitin 2011, dhe rënies së mëvonshme të qeverisë së vendit.

“Anët e tij pozitive janë se ai është Kryetar i Programit Botëror të Ushqimit të OKB -së, biri i ‘numrit 2’ që ka dosjen e Libisë, qasje në Departamentin e Shtetit, Thesarit, partner biznesi […] Meqë ai udhëton me babanë, është i lidhur kudo në Evropë dhe Azi ku Muammar Gaddafi dhe LIA (Autoriteti i Investimeve Libiane) kishin para të ngrira”, shkroi Jauhari për Hunter Biden-in.

“Anët negative janë se ai është alkoolik, i droguar, i dëbuar nga Ushtria Amerikane për kokainë […] Vazhdimisht ka nevojë për probleme me likuiditetin e parave dhe shumë më tepër dhimbje koke”, ka shtuar ai.

Jauhari nuk po vepronte në mënyrë altruiste, sipas Business Insider. Ai dhe partnerët e tij të biznesit kërkuan deri në 5 për qind të fondeve që ata përfundimisht të ishin në gjendje t’i zhbllokonin.

Një email tjetër duket se tregon se bisedimet me Biden-in vazhduan deri në vitin 2016, ku një email nga 26 shkurti i atij viti që tregon se Jauhari dhe al-Rahbani morën një raport nga një avokat me bazë në Washington, i cili arriti tek Biden në lidhje me marrëveshjen libiane.

John Sandweg, i cili shërbeu si Zëvendësdrejtor i Imigracionit dhe Doganave në administratën Obama, i ka dërguar Jauhari-t dhe al-Rahbani-t një raport mbi bisedat e tij me Hunter-in.

“Jauhari përfundoi duke angazhuar një firmë tjetër ligjore”, tha ai për Business Insider.

Media amerikane më tej tha se “nuk ka dëshmi se Hunter Biden e ka përdorur ndonjëherë marrëdhënien me babanë e tij për të ofruar ndonjë gjë të rëndësishme për klientët e tij”, por tha se emailet janë “një paraqitje e shkurtër në mënyrën se si influenca funksionon në Washington”.

Kategoritë
BotaLajme