Mediat botërore flasin për takimin e Rusisë dhe Ukrainës në Turqi

Delegacionet negociuese nga Rusia dhe Ukraina u takuan në Stamboll.

Derisa Turqia  është mikpritëse e samitit historik, shtypi botëror ndjek nga afër samitin në Turqi.

Duke shprehur se delegacionet e dy vendeve kanë nisur sot një raund të ri të bisedimeve në Stamboll , Euronews shkruan se po bëhen përpjekje për t’i dhënë fund luftës, e cila tashmë është në muajin e dytë.

Duke folur në sallën ku do të mbahet takimi, presidenti Recep Tayyip Erdoğan tha se si Ukraina dhe Rusia kanë “shqetësime legjitime” dhe u kërkoi atyre “t’i japin fund kësaj tragjedie”.

Në lajmet e rrjetit radiofonik France Info, me titull “Lufta në Ukrainë: Shpjegojmë pse Turqia po ndërmjetëson mes Moskës dhe Kievit”, theksohej se Ankaraja ka marrëdhënie të ngushta me të dyja vendet.

Para samitit të Stambollit, ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu ndau në llogarinë e tij në rrjetet sociale, “Ne jemi të vetëdijshëm për përgjegjësinë e besimit të palëve në Turqi”. duke theksuar shprehjen.

Në lajme u kujtua se Turqia ka rritur bashkëpunimin ushtarak me Rusinë së fundmi dhe se ka një dialog të mirë mes presidentit Erdogan dhe presidentit ukrainas Vladimir Zelensky.

Duke treguar fjalimin e Erdoganit, BBC përdori titullin “Bisedimet për armëpushimin duhet të japin rezultate”.

“Ata u ulën në një tavolinë të gjatë përballë njëri-tjetrit. Udhëheqësi turk iu drejtua atyre, pasuar nga duartrokitje. Takimet e para ballë për ballë në më shumë se dy javë.” thuhej.

Duke shprehur “keqardhjen e tij të thellë” që konflikti ka hyrë në javën e pestë, Erdogan tha se miqësia e Turqisë me të dy vendet solli me vete detyrimin për të ndërmjetësuar.

Kategoritë
BotaLajme