Mediat e rajonit mbi simbolin e Tetovës: Ishte më i miri në botë…!

Media të rajonit kanë raportuar për njeriun që u shua dy ditë më parë në Tetovë, i konsideruar si personaliteti më i madh fetar i këtij qyteti.

“Disa ditë më parë, Hafiz Mahmoud Aslani u zhvendos në ahiret (botën tjetër) në Maqedoni në moshën 89 vjeç”, shkruhet në mediat boshnjake.

“Hafiz Molla Mahmud Asllani, lindi më 15 mars 1932 në fshatin Chiflik afër Tetovës. Ai tërë jetën e tij ia kushtoi Kur’anit. Megjithëse ishte mbi 80 vjeç, ai u mësoi fëmijëve Kur’an dhe Hadith çdo ditë nga mëngjesi herët në mbrëmje. Gjatë jetës së tij, ai nxorri mbi 200 hafizë në Xhaminë e Larme, duke shërbyer aty për më shumë se gjysmë shekulli, që nga viti 1967.

Në vitin 2012, Hafiz Aslani mori çmimin ‘Mualimi (mësuesi) më i mirë në botë’ në Arabinë Saudite.

Kur autoritetet turke panë kushtet e papërshtatshme ku Hafiz Asllani po u mësonte Kur’an nxënësve të tij, ata ndërtuan një ndërtesë të re pranë Xhamisë shumëngjyrëshe dhe hapja në 2011 u ndoq nga presidenti aktual turk, Rexhep Tajip Erdogan, i cili ishte kryeministër në atë kohë.

Hafiz Mahmoud Asllani tërë jetën e tij ia kushtoi studimit dhe mësimit të Kur’anit”, përfundon përshkrimi. /tesheshi.com/

Kategoritë
LajmeRajoni