Mediumi boshnjak: Krimineli i luftës, Sheshel, kërcënon ushtarët kroat që janë në Kosovë

Krimineli i luftës dhe radikali serb, Vojislav Sheshel, vazhdon të bëjë kërcënime, këtë herë kundër ushtarëve kroatë, shkruan mediumi boshnjak, radiosarajeva.ba.

Në artikullin e tyre thuhet se pasi media serbe njoftoi se ushtria kroate do të ndërtonte bazën e saj ushtarake në Kosovë, e cila nuk është konfirmuar zyrtarisht, krimineli i luftës Sheshel bëri fyerje ndaj kroatëve dhe shqiptarëve .

“Kroatët duan të ndërtojnë një bazë ushtarake të të ashtuquajturës ushtri të shtetit të rremë të Kosovës dhe t’i udhëzojnë ata se çfarë të bëjnë me serbët në Kosovë …”, tha krimineli i luftës, raportojnë mediat serbe.

“Kroatët duhet të paralajmërohen se ajo që po bëjnë nuk është e ligjshme. Ushtarët legalë në Kosovë, kur janë të huaj, janë vetëm ata që dërgohen brenda KFOR, dhe ata që kalojnë KFOR dhe që punojnë për një bazë të veçantë kroate, kanë për ne. Statusi i një bande bandite. Le të mos befasohen nëse një ditë i varrosim me raketa dhe shkatërrojmë gjithçka atje, dhe ata që ne kapim përfundimisht të dënohen si banditë me burgime të gjata. Ata nuk janë të mbrojtur nga e drejta ndërkombëtare”, kërcënoi Sheshel.

Deklarata e tij erdhën pasi u njoftua jozyrtarisht se Kroacia mund të rrisë ndjeshëm kontingjentin e saj të trupave të KFOR-it në Kosovë , por gjithashtu edhe pasi inteligjenca serbe në media botoi kohët e fundit një lajm rreth përpjekjes së pretenduar të presidentit kroat për të garantuar në Hagë për politikanë, gjë që më vonë u mohua .

Kategoritë
LajmeRajoni