Merkel për vaksinat COVID-19: Do të bëhen si ato të gripit, duhet rivaksinim

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë se qytetarët mund të kenë nevojë të vaksinohen kundër koronavirusit për “shumë vite që vijnë”.

Merkel zhvilloi bisedime me guvernatorët e shtetit, përfaqësuesit e industrisë farmaceutike dhe përfaqësuesit e Komisionit Evropian të hënën, për të diskutuar mënyrat për të forcuar fushatën e ngadaltë të vaksinimit të vendit, shkruan Euronews.

Duke folur para gazetarëve në një konferencë shtypi më pas, Merkel tha se situata me COVID-19 është “e ngjashme me vaksinën e gripit, ku ju ri-vaksinoni kundër mutacionit të ri të virusit çdo herë”.

Ajo shtoi se pavarësisht shqetësimeve në lidhje me fillimin e ngadaltë të Gjermanisë për programin e saj të vaksinimit, ajo ishte me shpresë se çdo qytetari gjerman do të ofrohej një goditje deri në 21 shtator – ditë para se vendi të mbajë një zgjedhje kombëtare në të cilën ajo nuk do të qëndrojë më për kancelare.

“Edhe nëse Johnson & Johnson dhe CureVac nuk marrin miratim, kjo furnizim mund të bëhet për të gjithë në përputhje me numrat që janë në dispozicion tani,” u tha Merkel gazetarëve.

Deri të dielën, rreth 1.93 milionë njerëz kishin marrë dozën e tyre të parë në Gjermani dhe 532 mijë njerëz kanë marrë një dozë të dytë.

Përveç zhgënjimit me prodhuesit, gishtat janë drejtuar nga vetë BE, e cila urdhëroi vaksinat; Qeveria federale e Gjermanisë, e cila i shpërndan ato tek autoritetet shtetërore; dhe qeveritë e shtetit, të cilat janë të ngarkuara me vaksinat aktuale.

Merkel gjithashtu tha se autoritetet shpresojnë që javën e ardhshme të kenë më shumë informacion në lidhje me variantet e koronavirusit, si dhe çdo relaksim të mundshëm të kufizimeve të koronavirusit.

Por tani për tani, tha ajo, fokusi ishte në drejtimin përpara të vaksinimeve.

Kategoritë
BotaLajme