Mesfushori i Milanit e pranon Islamin dhe shkon në Umre

Mesfushori i Milanit, Franck Kessie u konvertua në Islam pasi lundroi në ujërat martesore dhe me kolegët e tij nga ekipi kombëtar i Bregut të Fildishtë.

Kombëtarja e Bregut të Fildishtë po përgatitet për Kupën e Kombeve të Afrikës, ku tradicionalisht do të jetë një nga favoritët kryesorë për të fituar trofeun e kampionit kontinental. Megjithatë, disa futbollistë i shfrytëzuan përgatitjet e kombëtares për aktivitete jashtë fushës.

Një numër i madh i lojtarëve të ekipit kombëtar të Bregut të Fildishtë morën një pushim për të vizituar Mekën , duke përfshirë futbollistin e Milanit, Franck Kessie, i cili që atëherë është konvertuar në Islam.

Kessie, zbuluan mediat në vendin e tij, u konvertua në Islam për shkak të gruas së tij pasi lundroi në ujërat martesore.
Është interesante se Kessie njihet në futboll me pseudonimin “president”. I pyetur nga gazetarët se pse e quajnë kështu, ai u përgjigj se arsyeja është se ai është lider në ekipin e Milanit dhe në dhomat e zhveshjes.

“Ata më thërrasin kështu sepse unë jam presidenti i ekipit, kreu i dhomës së zhveshjes”, tha ai për Sky Sports Kessie këtë verë.

Në fushë gjërat janë vërtet të tilla. Kessie drejton mesfushën e Milanit dhe është ekzekutuesi i parë i penalltive në skuadër. Megjithatë, kuqezinjtë janë të shqetësuar se kontrata e tij skadon gjatë verës dhe ai ende nuk e ka zgjatur atë dhe ekziston një opsion që të largohet falas nga San Siro.

Kategoritë
Sport