Mësuesja e Macronit “mezi priste” Macronin në shkollë, kishte ndjenja dashurie për të

Pasi Emmanuel Macron u rizgjodh dje President i Francës, shumë kujtuan fillimet e tij me Brigitte Macron si gruan dhe mbështetësin më të madh të tij dhe ja si u bë ajo shoqëruesja e jetës së tij nga një mësuese.

Sot, 69-vjeçarja Brigitte dhe 44-vjeçari Emmanuel u takuan për herë të parë në vitet 1990, ndërsa ajo ishte mësuesja e tij e dramës në shkollën e mesme katolike La Providence në Amiens, prej nga janë të dy.

Në një nga intervistat më të vjetra, Brigitte tregoi se si ajo “mezi priste” të shihte Emmanuelin me të cilin atëherë shkruante pjesë së bashku në një punëtori teatri. Ai ishte vetëm 16 vjeç në atë kohë.

“Marrëdhënia jonë ishte artistikisht e barabartë. Ndodhi kur po punonim për një dramë të Eduardo de Filippo që shkruam së bashku të premten mbrëma. Tashmë të shtunën mezi prisja të vinte sërish e premtja. Nuk e kuptova pse. dukej i çmendur”, tha Brigitte.

Ata e kanë punuar skenarin deri në orët e vona të natës dhe më pas kanë shkuar në shtëpitë që kanë qenë mjaft afër tyre. Brigitte jetonte me burrin dhe fëmijët e tyre, ndërsa Emmanuel jetonte me prindërit e tij.

Megjithëse ata punuan së bashku në dramën dhe kishin një pasion të përbashkët për të, Brigitte zbuloi se Emmanuel nuk kishte qenë kurrë në klasën e saj dhe se ai nuk kishte shkruar këngët e saj “erotike” për të cilat flitej për një kohë të gjatë.
“Emmanueli nuk ishte kurrë në klasën time. Dhe çdo budalla që thotë se i lexova poezitë dhe detyrat e shtëpisë është një trillim,” tha ajo.

Pasi u shfaqën thashethemet për marrëdhënien e tyre, Brigitte e inkurajoi Emmanuelën që të fokusohej në edukimin e saj. Edhe pse mediat shkruan se presidenti i ardhshëm është dërguar në Paris nga prindërit e tij, Brigitte pretendon se ajo është përgjegjëse për largimin e tij.

“Isha unë ajo që insistova që Emmanueli të shkonte në Paris dhe të mbaronte shkollën. Nuk kishte asgjë mes nesh atëherë, vetëm fëmijët e mi më shqetësonin”, rrëfen ajo.

Ndjenjat mbizotëruan

Megjithatë, çifti nuk mund t’i rezistonte dot ndjenjave të tyre. Edhe pse thuhet se Emmanuel u fejua me Brigitte në moshën 17-vjeçare, lidhja u zyrtarizua kur ai mbushi 18 vjeç dhe ajo la bashkëshortin e atëhershëm të bankierit Andrea Lois Auziera. Në atë kohë, divorci i saj ishte skandaloz në një qytet të vogël si Amiens, veçanërisht pasi Brigitte shkatërroi martesën e saj për shkak të një studenti që nuk kishte ende kushte jetese.

“Dashuria bëri të mirën dhe ne vendosëm ta ndiqnim. Ajo më solli në rrugën e divorcit. Ishte e pamundur që Emmanuel të rezistonte,” tha Brigitte për revistën Paris Match në 2016.

Prindërit e Emmanuelit ishin gjithashtu të tmerruar nga zgjedhja e djalit të tij, në fillim duke menduar se ai po argëtohej me vajzën e Brigitte, Laurence. Ata e përjashtuan djalin e tyre nga shkolla, por më vonë kuptuan se lidhja mes tyre nuk ishte një “gjë kalimtare”.

Pastaj nëna e Emmanuelit, Francoise Nogues-Macron u përpoq vazhdimisht të paralajmëronte Brigitte që të qëndronte larg djalit të saj: “Ti nuk e kupton. Ti ke jetuar jetën dhe ai do fëmijë …”, i tha ajo dhe e mbrojti atë që të mos e shihte djalin e saj. , të paktën deri në moshën 18. vjeç.

Çifti u martua në vitin 2007, dhjetë vjet përpara se Macron të bëhej president i Francës, duke e bërë atë presidentin më të ri francez në histori dhe ajo zonjën e parë më të vjetër.

Brigitte, e cila ka tre fëmijë nga martesa e saj e parë dhe më vonë kishte shtatë nipër e mbesa, gjithashtu kishte një problem me mosmiratimin e tyre, pasi i dashuri i ri i nënës së saj ishte bashkëmoshatari i tyre.

“Gabimi” i tij i vetëm ishte se ai ishte më i vogël se unë. Historia jonë është e thjeshtë. Nëse nuk do të kisha vendosur të isha me të, do të më kishte munguar gjithë jeta. Është kënaqësi, nuk humbim asnjë minutë duke u shqetësuar për të. diferenca në moshë”, zbuloi ajo.zonja e parë në një nga intervistat e saj.

Brigitte dhe Emmanuel janë një çift i lumtur dhe i qëndrueshëm sot. Ndonëse nuk kanë fëmijë bashkë, i shijojnë momentet së bashku. Zonja e parë përpiqet të jetë një mbështetje dhe mbështetje besnike për të shoqin, duke e ndjekur atë në të gjitha ngjarjet, si dhe kujdeset që Emmanueli të mbajë një marrëdhënie të fortë me prindërit e saj.

Gjithashtu, presidenti i Francës ka përmendur një herë se ai dhe gruaja e tij një herë në javë kanë një natë vetëm për veten e tyre, por edhe se mbrëmja e së shtunës është gjithmonë e rezervuar për të kaluar kohën me familjen.

Kategoritë
BotaLajme