Microsoft i çon lojërat Xbox direkt në TV

Ekipi i Xbox është duke punuar me prodhuesit e TV për të vendosur softuer që do të lejojë që video lojërat të shijuara zakonisht në tastierat e saj të luhen direkt nga ‘cloud’, duke kërkuar vetëm kontrollues të dorës, sipas Microsoft.

Microsoft ka thënë se është duke punuar në softuer për të lejuar njerëzit të luajnë video lojëra Xbox në televizione të lidhura me internet pa pasur nevojë për tastiera.

Lajmi erdhi ndërsa Microsoft dhe peshat e tjera të industrisë së video lojërave përgatiten të tregojnë tituj të ardhshëm në një Expo Electronic Entertainment Expo (E3) që mbahet praktikisht duke filluar të Shtunën për shkak të pandemisë.

“Si një kompani, Microsoft është gjithçka në lojrat,” tha shefi ekzekutiv Satya Nadella në prezantimin e planit.

“Tre miliardë konsumatorë kërkojnë lojëra për argëtim, komunitet, krijim, si dhe një ndjenjë të vërtetë arritjeje, dhe ambicia jonë është të fuqizojmë secilin prej tyre, kudo që ata të luajnë.”

Microsoft ka luajtur fuqinë e njësisë së tij Xbox pasi konkurron me shërbimet e lojrave në re Luna dhe Stadia të drejtuara, përkatësisht, nga Amazon dhe Google.

Gjigandi i teknologjisë me bazë në SHBA gjithashtu njoftoi se po ndërton pajisje që do të futen në çdo ekran televiziv ose monitor kompjuteri për të transmetuar lojën Xbox pa asnjë tastierë.

Në javët e ardhshme, lojrat në cloud me pajtimet në Xbox Game Pass Ultimate do të jenë të mundshme përmes shfletuesve të internetit Chrome, Edge dhe Safari, sipas Microsoft.

“Ende ka një vend për tastiera dhe PC dhe sinqerisht, gjithmonë do të ketë, por përmes cloud, ne do të jemi në gjendje të ofrojmë një përvojë të fortë lojrash për këdo që është i lidhur në internet,” tha kreu i njësisë Xbox Phil Spencer.

“Dhe me cloud, lojtarët e lojrave mund të marrin pjesë plotësisht në të njëjtën përvojë Xbox si njerëzit në pajisjen lokale.

 

18 milion pajtimtarë

Xbox Game Pass kishte rreth 18 milion abonentë në të gjithë botën në fund të vitit të kaluar, sipas shifrave të publikuara nga Nadella.

Lojërat me video janë rritur gjatë pandemisë, ndërsa njerëzit u kthyen më shumë se kurrë në internet për argëtim.

Shpenzimet e përgjithshme të konsumatorëve për video lojëra në Shtetet e Bashkuara arritën në vetëm trembje prej 15 miliardë dollarësh në tremujorin e parë të këtij viti, me 30 për qind më shumë nga e njëjta periudhë në vitin 2020, sipas ndjekësit të industrisë NPD Group.

Microsoft do të transmetojë një Showcase Games Xbox dhe Bethesda të dielën, duke shfaqur lojëra nga studiot e saj në të gjithë botën.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme