Ministrja e Jashtme holandeze jep dorëheqje pas kaosit me afganët

Ministrja e Jashtme holandeze, Sigrid Kaag, ka dhënë dorëheqjen për shkak të trajtimit të saj të krizës afgane të evakuimit muajin e kaluar.

Ajo është zyrtarja e parë e qeverisë perëndimore që tërhiqet për shkak të kaosit që pasoi marrjen nën kontroll të Afganistanit nga talebanët.

Deputetët holandezë kishin miratuar një mocion censure ndaj saj, duke thënë se qeveria ishte shumë e ngadaltë për t’u përgjigjur dhe la pas shumë afganë që duhej të ishin në gjendje të iknin.

Kaag tha se ajo qëndroi pranë veprimeve të saj, por pranoi vendimin e deputetëve.

Ajo pranoi se qeveria ishte e ngadaltë dhe e turbulluar kur reagoi ndaj paralajmërimeve se talebanët po fitonin territor.

Hollanda arriti të evakuojë rreth 2.000 njerëz nga Afganistani në dy javët e fundit të gushtit.

Kategoritë
BotaLajme