MISIONI/ Turqia, “roje” në Afganistan: e duan apo jo talebanët?

Rahimullah Farzam, një ekspert i politikës së jashtme në Qendrën për Studime Iraniane (IRAM) në Ankara, analizoi për Anadolu Agency sfidat që Turqia mund të hasë nëse vendos të zbatojë një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për ruajtjen e sigurisë së Aeroportit Ndërkombëtar të Kabulit.

Megjithëse Turqia ka marrëdhënie të mira me shumë aktorë lokalë, duke përfshirë administratën e Kabulit, talibanët kundërshtojnë një mision të mundshëm të Ankarasë në Afganistan.

Zëdhënësi i talibanëve Suhail Shaheen tha në një intervistë me Reuters më 10 qershor se “Turqia ka qenë pjesë e forcave të NATO-s për 20 vitet e fundit, kështu që si e tillë ajo duhet të tërhiqet nga Afganistani bazuar në marrëveshjen që kemi nënshkruar me SHBA. në 29 shkurt 2020 “

Zëdhënësi tjetër i Talibanëve Zabihullah Mujahid shkoi një hap më tej dhe tha se Turqia nuk do të trajtohej ndryshe nga Shtetet e Bashkuara nëse qëndronte në Afganistan. Duke iu drejtuar mediave iraniane, ai tha: “Turqia është një vend mysliman, vëllazëror. Sidoqoftë, meqenëse është gjithashtu një anëtare e NATO-s, nëse qëndron në Afganistan, për ne nuk do të ishte ndryshe nga Shtetet e Bashkuara “.

Shqetësimi kryesor i talibanëve mbi misionin e ri të Turqisë në Afganistan është se Ankaraja është një anëtare e NATO-s. Talibanët e quajnë kryengritjen e armatosur 20-vjeçare një “xhihad kundër forcave të huaja”. Ky ligjërim luan një rol vendimtar në mbledhjen e pasuesve dhe legjitimimin e luftës së armatosur të zhvilluar nga talibanët.

Përkundër marrëveshjes së Doha-s, e cila u bën thirrje të gjitha forcave të huaja të largohen nga vendi, talibanët nuk e kanë arritur ende atë qëllim. Prandaj, talibanët janë të shqetësuar se prania e Turqisë në Afganistan si pjesë e NATO-s do të perceptohet sikur Aleanca nuk po largohet nga vendi. Kjo është arsyeja pse pothuajse çdo koment i talibanëve për praninë e Turqisë në Afganistan thekson anëtarësimin e Ankarasë në NATO. Përndryshe, burime pranë talibanëve konfirmojnë se organizata nuk do të kishte problem me Turqinë, e cila është e përfshirë në procesin e paqes në Afganistan si një vend musliman.

Vendndodhja gjeografike e Afganistanit mund t’i sjellë Turqisë shumë sfida

Presidenti Erdogan njoftoi pas takimit të NATO-s në 14 qershor se Turqia po planifikonte veprim të përbashkët me Pakistanin për të mbështetur paqen në Afganistan. Duke pasur parasysh marrëdhëniet e ngushta midis Ankarasë dhe Islamabadit, Pakistani nuk pritet të kundërshtojë praninë ushtarake të Turqisë në Afganistan. Sidoqoftë, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Indinë, rivali më i rëndësishëm i Pakistanit në rajon. Nuk është e vështirë të parashikosh që India, e cila ka zhvilluar një luftë ndërmjetësimi në Afganistan kundër Pakistanit për vite me radhë, do të kundërshtojë aleancën Islamabad-Ankara në këtë vend.

Përveç kësaj, Irani dhe Arabia Saudite, dy rivalë tradicionalë dhe aktorë me ndikim në rajon, nuk do të dëshironin që Turqia të merrte një angazhim të ri në Afganistan.

Rusia ka qenë gjithmonë një nga vendet që kishte disa ndjeshmëri për atë që po ndodhte në Afganistan.

Shqetësimi kryesor i sigurisë së Kinës, një fuqi në rritje në rajon, në lidhje me Afganistanin, është bashkëpunimi midis talibanëve dhe Lëvizjes Islamike turke që vepron në rajonin e Xinjiang. Pekini, i cili ka përmirësuar marrëdhëniet me talibanët falë afërsisë së tij me Islamabadin, deri më tani ka arritur të parandalojë një bashkëpunim të tillë. Për më tepër, Pekini preferon një Afganistan të qëndrueshëm për shkak të sigurisë së Nismës për Rripin dhe Rrugën, në të cilën ka investuar miliarda dollarë. Në këtë kontekst, bashkëpunimi turko-pakistanez, i mbështetur nga Kina për shkak të afërsisë me Pakistanin, mund të jetë një nga skenarët më realistë për vendosjen e stabilitetit dhe paqes në Afganistan.

Misioni që Turqia dëshiron të marrë në Afganistan duhet të shihet në kontekstin e ndjenjës historike të përgjegjësisë së Ankarasë ndaj Kabulit dhe kuptimit të saj të rolit të saj si një fuqi rajonale. Sidoqoftë, nuk duhet të harrojmë se Afganistani do të jetë një sfidë e re për Turqinë, e cila ka ndërmarrë iniciativa në vitet e fundit për të rritur ndikimin e saj në Mesdheun Lindor, Afrikën dhe Kaukazin. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme