Moska izolon vëllain dhe mbështetësit e Navalny

Vëllai dhe ndihmësit e kritikut të burgosur të Kremlinit Alexey Navalny janë vendosur në arrest shtëpiak përpara protestave të reja të planifikuara ku autoritetet ruse paralajmëruan protestuesit se mund të përballen me akuza për pjesëmarrje në “trazira masive”.

Kritikët e Kremlinit thonë se autoritetet po rrisin në mënyrë dramatike presionin ndaj opozitës ruse në një përpjekje për të frikësuar protestuesit dhe për të zbutur thirrjet përpara protestave të reja mbarëkombëtare të planifikuara për të dielën.

Vëllai i Navalny, Oleg, ndihmësi i shquar Lyubov Sobol dhe aktivistja e Pussy Riot Maria Alyokhina u vendosën në arrest shtëpiak deri më 23 mars për pretendimin e shkeljes së kufizimeve në lidhje me pandeminë e koronavirusit duke bërë thirrje që njerëzit të bashkohen me protestat.

Vëllai i Navalny u lirua nga burgu në 2018 pas tre vjet e gjysmë pas hekurave për një dënim përvetësimi për të cilin kritikët e Kremlinit thonë se ishte i motivuar politikisht, shkruan Ora News.

Presioni mbi familjen dhe bashkëpunëtorët e Navalny u rrit pasi dhjetëra mijëra rusë u mblodhën fundjavën e kaluar në mbështetje të kritikut më të zëshëm të Presidentit Vladimir Putin, i cili mbijetoi një helmimi gati fatal me një agjent .

Ekipi i Navalny ka kërkuar protesta të reja, duke sugjeruar që banorët e Moskës të mblidhen të dielën në Sheshin Lubyanka jashtë selisë së agjencisë së sigurisë FSB dhe Sheshit Staraya, ku administrata presidenciale ka zyrat e saj.

Më shumë se 4,000 protestues u arrestuan në të gjithë vendin fundjavën e kaluar dhe autoritetet filluan një numër hetimesh penale.

Disa bashkëpunëtorë të Navalny, duke përfshirë Sobol, u arrestuan pas sulmeve të policisë në banesat dhe zyrat e tyre këtë javë.

Komiteti Hetimor i Rusisë, i cili heton krime të mëdha, gjithashtu njoftoi të Premten se Leonid Volkov, kreu i rrjetit rajonal të Navalny me qendër në kryeqytetin Lituanisht Vilnius, ishte në kërkim me akuzat e thirrjes së të miturve për t’u bashkuar në tubime të paautorizuara.

Në një mesazh nga burgu të enjten, Navalny u kërkoi rusëve të organizojnë tubime të reja.

“Shumica është në anën tonë. Le t’i zgjojmë ata, “shkroi ai nga Matrosskaya Tishina e Moskës, një qendër e paraburgimit me siguri të lartë.

Kategoritë
BotaLajme