Motrat japoneze bëhen binjaket më të vjetra në botë

Dy motra japoneze 107-vjeçare janë bërë binjaket më të vjetra në botë. Umeno Sumiyama dhe Koume Kodama u certifikuan nga Guinness të hënën, ditë që përkonte me Respektin për Ditën e Moshës, një festë kombëtare në Japoni.

Rekordet Botërore Guinness thanë në një deklaratë se që nga 1 Shtatori, ata kishin thyer rekordin e mëparshëm prej 107 vjetësh dhe 175 ditësh të vendosur nga motrat binjake Kin Narita dhe Gine Kanie – gjithashtu nga Japonia.

Umeno dhe Koume kanë lindur më 5 nëntor 1913 në ishullin Shodoshima. Binjaket, të cilat jetojnë në shtëpi të veçanta të kujdesit, morën certifikatat e tyre me postë për shkak të pandemisë së Covid-19.

Kategoritë
BotaLajme