Nata e 1989-ës që ndryshoi Putinin përgjithmonë

Obsesioni i Putinit për rivendosjen e pushtetit ish-sovjetik është shumë logjik për shumë psikanalistë: si një ish-anëtar i KGB-së i formuar gjatë Luftës së Ftohtë, kreu i shtetit 70-vjeçar rus rezonon kryesisht me modelet mendore të adoptuara në rininë e tij. Kushdo që dëshiron të kuptojë Vladimir Putinin sot, duhet të dijë historinë e tij si agjent i KGB-së, dhe veçanërisht ngjarjet traumatike që ai përjetoi një natë në fund të viteve 1980 në Gjermaninë Lindore.

Si fillim, ia vlen të dihet se Putini nuk ishte një spiun “krem” i KGB-së.

Ndonëse shpesh portretizoheshin si të tillë, spiunët më elitarë dhe më të aftë sovjetikë vepronin në Nju Jork, Uashington, Londër dhe qendra të tjera kyçe të botës perëndimore. Në të kundërt, në Dresdenin e parëndësishëm strategjik, ai ishte një mbikëqyrës i zakonshëm i Moskës i Stasi-t të Gjermanisë Lindore, policisë sekrete të shefit të atëhershëm të RDGJ-së, Erich Honecker.

Stasi ishte një “katolik më i madh se Papa i Moskës”, i njohur për kontrollin total të qytetarëve të zakonshëm, shumë prej të cilëve u detyruan të spiunonin njëri-tjetrin si informatorë. Putini, si mbikëqyrës i KGB-së, ndoshta vetëm po merrte raporte nga agjentët e Gjermanisë Lindore dhe po shqyrtonte nëse ata ishin mjaft mizorë, dyshues dhe mjaft të zellshëm në konfrontimet e tyre me kritikët e komunizmit. Disa vite më parë, në vitin 2018, në arkivin e Stasi-t u gjet një pasaportë e KGB-së nga majori Putin, me të cilën ai hynte në objektet e shërbimit sekret gjermano-lindor.

Kur u bashkua me RDGJ në 1985, Putin ishte 33 vjeç. Dy vajzat e tij u lindën në Dresden dhe ai e kaloi pjesën më të madhe të kohës atje relativisht këndshëm, duke luajtur në mënyrë të sigurtë “bilardo xhepi”.

Një ndjenjë sigurie dhe fuqie, megjithatë, u shkatërrua në pluhur dhe hi në vetëm pak javë pas rënies së Murit të Berlinit. Më 5 dhjetor 1989, turmat e protestuesve gjermanë sulmuan selinë e Stasit në Dresden duke kërkuar hakmarrje, ndëshkim për represionin dhe demokraci. Në një moment, një grup i vogël demonstruesish vendosën të kalojnë rrugën për në shtëpinë ku ndodhet selia e KGB-së. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme