Ndihmat humanitare turke mbërrijnë në Ukrainë, Moldavi dhe Rumani

Në një deklaratë, agjencia tha se ndihma përfshin 3.536 pako ushqimore, 510 tenda familjare, 26 tenda për qëllime të përgjithshme, 930 shtretër, 680 komplete çarçafësh dhe 4.416 batanije.

Njëzet e tre maune me ndihma humanitare të dërguara nga Turqia kanë mbërritur në Ukrainë, Moldavi dhe Rumani, tha të martën Drejtoria turke për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD).

Në një deklaratë, agjencia tha se ndihma përfshin 3.536 pako ushqimore, 510 tenda familjare, 26 tenda për qëllime të përgjithshme, 930 shtretër, 680 komplete çarçafësh dhe 4.416 batanije.

Ai theksoi se gjashtë maune të tjera që transportonin ndihma humanitare të ofruara nga AFAD priten të mbërrijnë sot në qytetin ukrainas Lviv.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila filloi më 24 shkurt, është dënuar nga faktori ndërkombëtar, ka çuar në sanksione financiare ndaj Moskës dhe ka nxitur një eksod të kompanive globale nga Rusia.

Të paktën 474 civilë janë vrarë ndërsa 861 janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i luftës, sipas OKB-së, e cila theksoi se kushtet në terren e bëjnë të vështirë verifikimin e numrit të vërtetë.

Rreth 2 milionë njerëz po ashtu janë arratisur në vendet fqinje, tha Agjencia e OKB-së për Refugjatët.

Kategoritë
BotaLajme