Në sulmet izraelite martirizohen të paktën 17 fëmijë palestinezë

Izraeli vazhdon të shënjestrojë civilët, përfshirë fëmijët, duke shkelur ligjin ndërkombëtar dhe vlerat njerëzore.

Izraeli ka martirizuar të paktën 28 fëmijë, 17 prej të cilëve janë identifikuar dhe konfirmuar deri më tani, në ofensivën izraelite ndaj palestinezëve, e cila ka vazhduar të përshkallëzohet që nga e hëna, raporton Anadolu Agency (AA).

Dega Palestineze e Organizatës Ndërkombëtare të Mbrojtjes për Fëmijët konfirmoi vrasjen e të paktën 13 të miturve që nga e hëna.

Më 10 maj, 15-vjeçari Mohammad Saber Ibrahim Suleiman dhe babai i tij u vranë nga një raketë izraelite e lëshuar me dron derisa ishin duke punuar në tokën e tyre bujqësore jashtë qytetit Jabalia. Mjekët në një spital në Jabalia ku u transferua trupi i Mohammad raportuan se kishte plagë në të gjithë trupin e tij.

Në një incident të mëvonshëm, një raketë e bërë vetë nga grupi i armatosur palestinez ra incidentalisht dhe vrau 8 palestinezë, përfshirë dy fëmijë. Gjashtëmbëdhjetë vjeçari Mustafa Mohammad Mahmoud Obaid u vra në shpërthim dhe 5-vjeçari Baraa Wisam Ahmad al-Gharabli iu nënshtrua plagëve të tij më vonë gjatë ditës.

Një shpërthim tjetër në Beit Hanoun në skajin verilindor të Rripit të Gazës që ndodhi të njëjtën ditë martirizoi 6 fëmijë palestinezë si dhe 2 të rritur.

Në mesin e të martirizuarve ishin kushërinjtë, 10-vjeçari Rahaf Mohammad Attalla Al-Masri dhe 2-vjeçari Yazan Sultan Mohammad Al-Masri dhe vëllezërit 6-vjeçari Marwan Yousef Attalla al-Masri dhe 11-vjeçari Ibrahim Yousef Attalla al-Masri së bashku me Husein Muneer 11-vjeçar Hussein Hamad dhe 16-vjeçarin Ibrahim Abdullah Mohammad Hassanain. Familja al-Masri u martirizua derisa thuhet se po korrte grurin në një fushë pranë shtëpisë së tyre ndërsa fëmijët luanin aty pranë.

Të nesërmen, sulmet ajrore izraelite martirizuan të paktën 3 fëmijë të tjerë, me avionët luftarakë që kryen qindra sulme ndaj zonave civile të me popullsi të dendur në Rripin e Gazës.

Lina Iyad Fathi Sharir 15-vjeç dhe dy prindërit e saj u martirizuan kur një avion luftarak izraelit shkatërroi plotësisht një ndërtesë banimi dykatëshe me dy raketa të gjuajtura në lagjen Al-Manara të Gazës.

Motra 2-vjeçare e Sharirit, Mina është aktualisht në gjendje kritike me djegie të shkallës së tretë në spitalin Shifa.

Dy fëmijë të tjerë palestinezë, 4-vjeçari Zaid Mohammad Odeh Telbani dhe 13-vjeçari Hala Hussein Rafat Rifi, u martirizuan në një sulm ajror izraelit brenda natës në Gaza, kur një avion luftarak izraelit shënjestroi ndërtesën e banimit Salha në Tal Al -Legjia Hawa.

Në të njëjtin sulm u martirizua nëna e Telbanit, Rima Telbani, e cila ishte shtatzënë në muajin e pestë. Motra e tij 2-vjeçare Miriam është zhdukur dhe supozohet e vdekur.

Shtatëmbëdhjetë vjeçari Bashar Ahmad Ibrahim Samour u martirizua të nesërmen në mëngjes afër gardhit rrethues të Gazës në Abasan Al-Jadida. Forcat izraelite, të vendosura në anën e kundërt të gardhit, qëlluan Samour, i cili po punonte si fermer dhe lidhte tubat e ujitjes në atë kohë.

Autoritetet palestineze kanë konfirmuar vrasjen e të paktën 4 fëmijëve të tjerë deri më tani në sulmet izraelite, përfshirë Yehya Khalifa (14), Hamza Ali (12), Ammar Al-Amoor (11) dhe Hamada Al-Amoor (13).

Deri më sot, 7 izraelitë janë vrarë në dhunën e fundit, gjashtë prej tyre në sulme me raketa, përveç një ushtari të vrarë kur një raketë anti-tank goditi automjetin ushtarak.

Tensionet kanë qenë të larta në lagjen Sheikh Jarrah në Kudsin Lindor të okupuar gjatë muajit të kaluar ndërsa kolonët izraelitë u futën në lagje pas një urdhri të gjykatës për dëbimin e familjeve palestineze në zonë.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor gjatë luftës arabo-izraelite në vitin 1967 dhe aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, veprim ky që nuk është njohur kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

Kategoritë
BotaLajme