Nga protestuesi te kryeministri i armatosur i Armenisë: Rënia e Nikoll Pashinyan-it nga e mira

Kryeministri Nikoll Pashinyan, i cili akuzon ushtrinë për një përpjekje grusht shteti, është përballur me thirrjet e opozitës për të dhënë dorëheqjen që kur nënshkroi një marrëveshje paqeje të 10 nëntorit që pa Azerbajxhanin të rimarrë kontrollin mbi pjesë të mëdha të Nago-Karabakut dhe zonat përreth transmeton Gazeta e Re.

Disa orë pasi shtabi i përgjithshëm i ushtrisë së Armenisë bëri një thirrje tronditëse për qeverinë të largohej të enjten, Pashinyan mblodhi rreth 20,000 mbështetës në qendër të kryeqytetit Jerevan kundër asaj që ai tha se ishte një përpjekje për ta dëbuar atë.

Opozita mblodhi rreth 10,000 mbështetës të saj jo shumë larg, pastaj filloi të vendoste çadra dhe të ndërtonte barrikada jashtë parlamentit, ndërsa u zotua të zhvillonte demonstrata gjatë gjithë ditës.

Nuk kishte asnjë shenjë të ndonjë veprimi ushtarak kundër Pashinyan, i cili urdhëroi forcat e armatosura të qëndronin pas qeverisë.

“Unë jam duke urdhëruar të gjithë gjeneralët, oficerët dhe ushtarët: bëni punën tuaj për të mbrojtur kufijtë e vendit dhe integritetin territorial”, tha ai gjatë tubimit.

“Ushtria duhet t’i bindet popullit dhe autoriteteve të zgjedhura”, tha Pashinyan.

Ministria e mbrojtjes gjithashtu lëshoi një deklaratë duke thënë se “përpjekjet për të përfshirë (ushtrinë) në proceset politike janë të papranueshme”.

Pashinyan tha se ai ishte i gatshëm të fillonte bisedimet me opozitën, por gjithashtu kërcënoi të arrestojë çdo kundërshtar që “shkon përtej deklaratave politike”.

Kryeministri ka qenë nën presion të madh për trajtimin e tij të konfliktit për kontrollin e rajonit të diskutueshëm Nago-Karabak, por ka injoruar thirrjet e përsëritura për të dhënë dorëheqjen për humbjen e territoreve të Azerbajxhanit.

Pashinyan e gjen veten në qendër të një krize politike pasi ushtria kërkoi që ai të jepte dorëheqjen, një veprim që ai tha se dukej si një grusht shteti ushtarak.

Këtu janë disa momente kryesore nga ardhja në pushtet e 45-vjeçarit dhe sfidat që ai ka hasur në postin e tij:

Pashinyan doli si udhëheqësi i një vale protestash anti-qeveritare në rrugë që tronditën Armeninë në pranverën e 2018. Fillimisht të nxitura nga zgjedhja e ish presidentit Serge Sarksyan si kryeministër, protestat shpejt filluan të synojnë kronizmin politik të perceptuar nga qeveria.

Pashinyan, një ish gazetar dhe ligjvënës, ushqeu imazhin e tij si një politikan pranë njerëzve, i veshur me rroba të rastësishme dhe një kasketë bejsbolli në protesta për t’u ndeshur me kostumet zyrtare të veshura nga anëtarët e Partisë Republikane në pushtet.

Tubimet, ndonjëherë të referuara si Revolucioni Velvet i Armenisë, e detyruan Sarksyan të jepte dorëheqjen. Partitë e opozitës u bashkuan më pas rreth Pashinyan për ta votuar atë si kryeministër, pavarësisht rezistencës nga partia në pushtet.

Pashinyan u zotua për reforma gjithëpërfshirëse për të rimodeluar ekonominë e vendit të Kaukazit Jugor dhe për të luftuar korrupsionin, duke i dhënë atij një mbështetje të gjerë popullore. Ai pushoi nga puna anëtarët e ish-elitës politike dhe ndoqi penalisht ish-zyrtarët për pretendimet e përvetësimeve.

Në dhjetor 2018, Aleanca “My step” e Pashinyan-it fitoi prerazi në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që konfirmuan popullaritetin e tij.

Pavarësisht mbështetjes për reformat e tij, Pashinyan është përballur me kritika nga disa anëtarë të organit ushtarak për gjoja se ishte shumë i butë për çështje të caktuara.

Mjerimet politike të Pashinyan-it u spiralizuan kur ai pranoi humbjen dhe ra dakord nëntorin e kaluar për një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia për t’i dhënë fund gjashtë javësh luftimesh midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorag-Karabakut.

Marrëveshja që i dha fund luftimeve më të rënda në rajon që nga vitet 1990 siguroi përfitime të konsiderueshme territoriale për Azerbajxhanin në dhe përreth Nag-Karabakut.

Pashinyan tha se ai ishte i detyruar të pranonte marrëveshjen e paqes për të parandaluar humbje më të mëdha njerëzore dhe territoriale.

Fitorja u festua në Azerbajxhan, por nxiti që turmat e zemëruara të sulmojnë ndërtesat qeveritare në kryeqytetin Armen Jerevan.

Thirrjet për Pashinyan-in për të dhënë dorëheqjen janë rritur në mënyrë eksponenciale që nga marrëveshja, të cilën shumë armenë e kanë quajtur si një tradhti./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme