Nga Rusia në Turqi do të realizohen 140 fluturime në ditë

Rinisja e fluturimeve ruse në Turqi i bëri buzëqeshjen profesionistëve të turizmit. Duke interpretuar këtë vendim si një shenjë besimi në Turqi, profesionistët e turizmit mendojnë se numri i vizitorëve mund të arrijë në 3 milion.

Vendimi i Rusisë për të rifilluar fluturimet në Turqi që nga 22 qershori u mirëprit nga profesionistët e turizmit nga Antalia. Operatorët turistikë rusë deklaruan se numri i vizitorëve që vijnë në Turqi nga Rusia këtë verë mund të arrijë në 3 milion. Sezoni do të vazhdojë deri më 31 tetor.

Nga ana tjetër, me sezonin e dimrit, numri i turistëve rusë parashikohet të arrijë në 7 milion si në vitin 2019. Nga ana tjetër, profesionistët turistikë turq, theksuan se është e rëndësishme që ndalimi të hiqet para korrikut për të mos rritur humbjet dhe tërhoqi vëmendjen për faktin se sezoni do të fillojë më herët këtë vit. Kompania ajrore ruse Aeroflot njoftoi se do të organizojë dy fluturime shtesë në Antalia, Bodrum dhe Dalaman dhe dy në Stamboll. Operatorët turistikë Anex, Pegas, TUI Rusi dhe Coral në Rusi do të fillojnë fluturimet e tyre drejt Turqisë me 140 fluturime ditore nga 26 qytete ruse që nga 22 qershori.

Sururi Çorabatır, Presidenti i Federatës Turke të Hotelierëve (TÜROFED), deklaroi se lajmi i mirë që pritet për një kohë ka ardhur nga Rusia dhe se që nga 22 qershori, turistët rusë do të jenë në gjendje të vijnë në Turqi dhe të kalojnë pushimet e tyre . Duke deklaruar se vendimi i marrë nga Rusia është i kënaqshëm si për turistët rusë ashtu edhe për profesionistët e turizmit, Çorabatır tha, “Ne kemi pritur për këtë vendim me entuziazëm për muaj”.

Erkan Yağcı, Presidenti i Shoqatës së Hotelierëve dhe Operatorëve Turistikë Mesdhetarë (AKTOB), vuri në dukje se Antalia është një nga qytetet që udhëheqin turizëm të sigurt gjatë epidemisë. Duke kujtuar se Antalia priti 3.5 milion turistë vitin e kaluar gjatë procesit të epidemisë, Yağcı vuri në dukje se turizmi do të bëhet më aktiv ndërsa turistët rusë vijnë në Turqi më herët këtë vit. Yağcı tha, “Vendimi i Rusisë për të hapur të gjitha fluturimet është një shenjë e besimit në Antalia dhe Turqi. Ne do të vazhdojmë të ofrojmë shërbim të sigurt “, tha ai.

Faqja e kërkimit dhe shitjes në internet e niveleve të udhëtimit njoftoi se interesi i qytetarëve rusë në turne në Turqi u rrit 7 herë në orën e parë pas njoftimit që fluturimet do të hapeshin. Sipas zyrtarëve të kompanisë, çmimi më i ulët për një turne një-ditor, me dy persona në Turqi për momentin fillon nga 27 mijë rubla. Ky çmim përfshin blerjen e avionit, akomodimin me mëngjes në një hotel me tre yje, transferimin dhe sigurimin shëndetësor.

Eksperti i turizmit Cem Kınay tha, “Tregu rus është shumë i rëndësishëm për turizmin turk. Me këtë vendim, morali u përmirësua, ishte shumë i nevojshëm. Vitin e kaluar, gjatë epidemisë, rusët më të pasur vendosën të vijnë në Turqi me jahtet e tyre, disa prej tyre kishin pushimet në hotelet më luksoze. Ne presim një numër të madh turistësh nga Rusia, ”tha ai.

Ismail Bölükbaşı, menaxher i jashtëm i Intourist, tha se numri i vizitorëve nga Rusia në Turqi këtë vit mund të arrijë në 3 milion.

Koordinatori i Pegas Touristik i Azisë Qendrore dhe i Vendeve të CIS Orhan Sancar deklaroi se operatorët turistikë kanë planifikuar më parë fluturime për të filluar me kapacitet të plotë që nga 22 qershori. Duke deklaruar se ky potencial mund të arrijë deri në 160 fluturime në ditë me kapacitetin e kompanive të planifikuara dhe të tjera, Sancar tha, “Kapacitetet e avionëve janë 200-400 vende. Sezoni do të zgjasë deri më 31 Tetor. Gjatë sezonit të verës, 3 milion turistë rusë pritet të mbërrijnë në 130 ditë. Mbërritjet mund të vazhdojnë në nëntor, “tha ai.

Duke deklaruar se 1.5 milion turistë rusë planifikuan një pushim në Turqi në prill-qershor para ndalimit të fluturimit, Presidenti i Shoqatës Ruse të Industrisë së Turizmit (RST) Andrey Ignatyev deklaroi se shifrat e vitit 2019 mund të arrihen nëse situata e epidemisë lejon deri në fund të vitit.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme