Niksic: Zaev është viktimë e dyftyrësisë së Evropës

Kryetari i Partisë Socialdemokrate të Bosnjës dhe Hercegovinës, Nermin Niksic, tha se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, është viktimë e politikës destruktive dhe hipokrite të Evropës.

Nikshiq theksoi se partia e Zaevit, Bashkimi Social Demokrat i Maqedonisë (LSDM), mori përgjegjësinë e plotë për humbjen e saj në zgjedhjet lokale dhe për këtë arsye dha dorëheqjen si kryetar partie dhe kryeministër dhe konfirmoi se ai ishte politikan dhe një nga liderët e saj. Zoran Zaev dhe LSDM janë viktima të drejtpërdrejta të politikës destruktive dhe hipokrite të Bashkimit Evropian në këtë vend dhe në të gjithë rajonin. Pa hyrë në pyetjen se kush do ta zëvendësojë dhe në çfarë forme, Zorani do të mbahet mend si trim dhe lider. “Ai ishte një politikan që ishte shtyrë nën qilim për vite me radhë dhe u përball me të gjitha problemet maqedonase me të cilat paraardhësit e tij nacionalistë nuk guxuan të përballeshin në rrugë.”

Nikshiq tha se zgjidhja e mosmarrëveshjes prej dekadash të emrit me fqinjët e Greqisë i kushtoi shtrenjtë Zaevit, por një veprim i tillë kërkon guxim.

Kreu i Partisë Socialdemokrate Niskiq tha: “Falë politikës së Zaevit dhe rezultateve të këtyre politikave, Maqedonia e Veriut renditet e para në listën e vendeve të rajonit që do të anëtarësohen në Bashkimin Evropian. Kjo është diçka që mund të ëndërrojmë vetëm në Bosnje dhe Hercegovinë. Ishte një nder të punoja politikisht me Zoran Zaev, një njeri që e do vërtet Bosnjën dhe Hercegovinën. “Do të jetë një nder edhe më i madh për mua të jem miq me këtë njeri përgjithmonë”.

Kategoritë
LajmeRajoni