“Një lëvizje e gabuar”, gazeta iraniane paralajmëronë për një sulm ndaj Izraelit

Duke përdorur titullin “Një lëvizje e gabuar”, gazeta iraniane iu përgjigj me një hartë Izraelit dhe SHBA-së. Disa pika në hartë janë në territorin libanez dhe qytetet palestineze në Bregun Perëndimor.

Titulli i gazetës Tehran Times i botuar në anglisht në Iran tronditi Lindjen e Mesme. Duke përdorur titullin ‘Një lëvizje e gabuar’, raporti i gazetës filloi me një citim nga Yediot Ahronot, botuar në Izrael. Yediot Ahronot shkroi se sulmet e Izraelit në Siri janë një mesazh i drejtpërdrejtë për Iranin.

Përsëri, në lajmet e pasqyruara në shtypin izraelit, shefi i shtabit pranoi rekrutimin e ushtarëve shtesë në forcat ajrore në përgatitje për sulmin ndaj Iranit dhe hapjen e degëve të reja për njësitë e inteligjencës.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz, i cili vizitoi Uashingtonin javën e kaluar dhe David Barnea, drejtori i shërbimit sekret Mossad, u bënë prezantime amerikanëve mbi programin e raketave balistike të Iranit. Gjatë bisedimeve u diskutua edhe për skenarin më të keq nëse përparimi bërthamor i Iranit nuk mund të ndalohej përmes diplomacisë.

Prandaj, përgatitjet do të fillojnë për të shkatërruar objektet bërthamore të Iranit dhe një stërvitje masive do të zhvillohet në pranverën e vitit 2022 me pjesëmarrjen e dhjetëra avionëve luftarakë. Diametri i shfaqjes, ku do të përfshihen edhe avionët F-35, do të arrijë në 1000 kilometra.

Gazeta izraelite Jerusalem Post tërheq vëmendjen për citimin e Khameneit në raportin e Tehran Times. “Përshkallëzimi i kërcënimeve ushtarake të Tel Avivit ndaj Iranit tregon se Teherani ka harruar aftësinë e tij për të goditur Izraelin nga kudo,” shkruante Tehran Times, duke shtuar se “nuk është e nevojshme t’i kujtojmë Izraelit aftësitë mbrojtëse të Iranit”. Lideri suprem i Iranit Ali Khamenei paralajmëroi se Teherani do të “shkatërronte Tel Avivin dhe Haifën” nëse Izraeli “bën një gabim” në vitin 2013, siç është fillimi i një sulmi ushtarak.

Negociatat për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të nënshkruar gjashtë vjet më parë midis vendeve të P5+1 dhe Iranit rifilluan më 29 nëntor. Por negociatat në Vjenë, kryeqytetin e Austrisë, janë në prag të kolapsit.

Kategoritë
BotaLajme