Një ryshfetxhi i mundshëm: austriakët nuk e duan më Kurtz-in në politikë

Ish-kancelari austriak Sebastian Kurz vijon të jetë nën presion të madh që kur nisi hetimet kundër tij për përvetësim dhe ryshfet. Atij iu desh të jepte dorëheqjen nga kreu i qeverisë dhe tani austriakët kërkojnë që ai të tërhiqet plotësisht nga të gjitha funksionet politike.

Shumica e austriakëve, ose 65 për qind, janë të mendimit se Kurz duhet të largohet nga posti i kreut të Partisë Popullore Austriake (OVP) dhe kreut të grupit parlamentar.

Vetëm 27 për qind besojnë se duhet të qëndrojnë në pozitat e tyre aktuale, sipas një sondazhi të opinionit publik të kryer nga Instituti Peter Hayek për agjencinë APA dhe televizionin ATV.

Sa i përket votuesve të OVP-së, 81 përqind e tyre duan që Kurz të mbetet në krye të partisë dhe vetëm 13 përqind duan të tërhiqen.

Megjithatë, 77 për qind e të Gjelbërve kërkojnë tërheqjen e plotë të Kurzit dhe 80 për qind e mbështetësve të Partisë së Lirisë së Austrisë (FPO), 82 për qind e Partisë Social Demokratike të Austrisë (SPO) dhe 86 për qind e Neos.

Kur u pyetën se cili person nga OVP është më i miri për kancelarin, vetëm 23 për qind e qytetarëve thanë se ishte Kurz, ndërsa kancelari aktual Alexander Schallenberg ka bërë më të mirën, me 41 për qind të mbështetjes.

Votuesit e OVP gjithashtu e konsiderojnë Schallenberg si një kancelar më të mirë për momentin sesa Kurz. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme